Investování do zlata a jeho zákonitosti

Investice do zlata jsou v současnosti stále nejoblíbenější. Na otázku, proč tomu tak je, bychom mohli odpovědět velmi pohotově. Zlato je tradiční surovinou, kterou znají v podstatě všichni, a v minulosti mělo pokaždé vysokou cenu. Ostatně odjakživa funguje jako platidlo, a to jak dříve v ryzí podobě, tak i v současnosti jako nedílná součást mincí. Investice do ryzího zlata jsou velmi lákavé, a tak není od věci přesně se podívat na to, co vlastně lidi na zlatě láká a jestli je opravdu takovým uchovatelem hodnoty.

Možnosti investice do zlata

Investice do zlata si mnozí lidé představí tak, že si prostě někdo koupí zlaté cihly. Ve skutečnosti tomu tak ale být nemusí. Můžete totiž investovat do cenných papírů krytých zlatem, či do fyzického zlata. Pro přehled uvádíme tyto možnosti v odrážkách.

Investice do zlatem krytých cenných papírů

–          akcie společností, které těží zlato

–          různé certifikáty kryté zlatem

–          ETF

–          futures

Možnosti nákupu fyzického zlata

–          investiční typ zlata

–          zlaté mince, medaile a jiné sběratelské předměty

–          šperky

Kdy je vhodné investovat do fyzického zlata

Pokud budete chtít nakupovat fyzické zlato, měli byste mít přesně stanovené cíle. Tím prvním může být uchování majetku. Zlato drží svou hodnotu a vy tak můžete mít naprosto jasno v tom, že váš majetek zůstane ochráněn. Poměrně vhodná je i diverzifikace portfolia. To může být také kryto nejdražším kovem. Pomýšlíte-li na dlouhodobé zhodnocení vložených prostředků, pak je zlato také výbornou volbou.

Investiční zlato jako tradiční podoba

Obliba investičního zlata je poměrně vysoká. Ostatně Investiční zlato je přesně definováno zákonem č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Velmi důležitá je u něj jeho ryzost. Cihly mají přesně daný tvar a také je v nich vyraženo to, co je pro investora důležité. Jde především o certifikát pravosti a o unikátní výrobní číslo cihly či slitku.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.