Investice do mincí aneb co sbírat, abyste na tom byli finančně dobře

Všude se hovoří o finanční gramotnosti a nutnosti plánovat, jak budete hospodařit se svými penězi. Není těžké je utratit do posledního haléře, ale ušetřit už může být pro někoho nesnadným oříškem k rozlousknutí. Jak moc se oplatí sbírat mince nebo medaile?

Numizmatika je po filatelii druhý nejrozšířenější sběratelský obor

Sběratelství patří k těm koníčkům, jejichž účelem je získávání specifických druhů věcí podle určitého systému. Někdo sbírá známky, jiný krabičky od zápalek nebo žvýkaček. Sbírat se dá prakticky ledacos. Zajímavé je také sbírání mincí neboli numizmatika. I amatér může mít kvalitní sbírku, která má svoji hodnotu. Jedná se však o finančně náročnější hobby. Naproti tomu numizmatická sbírka má svoji trvalou hodnotu. Současně mince patří mezi malými investory k oblíbeným nástrojům.

Jestliže se rozhodnete mince sbírat, musíte si nejprve ujasnit, zdali budou vaši sbírku tvořit hlavně historické mince, které jsou sběratelsky cennější, nebo se pustíte do sbírání pamětních mincí. Z těch jsou ideální čerstvě vydané edice. Pro českého sběratele se jako nejvhodnější jeví sbírání českých mincí. Je to dané i tím, že mají poměrně vysokou likviditu – tedy laicky řečeno, že se nejsnadněji dají přeměnit na peněžní prostředky.

U pamětních mincí platí, že jsou vydávané v omezených sériích. V situaci, kdy jsou už vyprodané, může poptávka po nich vyhnat jejich cenu nahoru. Tím se hodnota pamětních mincí časem zvyšuje a s nimi i investice a hodnota sbírky sběratele. Někdy takové zhodnocení může dosáhnout i několika desítek procent.

Kde lze pamětní mince koupit?

Kdo se rozhodne sbírat pamětní mince, měl by je nakupovat od někoho, kdo zaručí jejich pravost. U nás je to hlavně Česká národní banka. Ta čtyřikrát ročně vydává stříbrné pamětní mince v PROOF provedení a dvakrát ročně zlaté mince. Kvalita PROOF znamená špičková ražba, kdy jsou hotové mince a medaile z razidla ručně odebírané tak, aby se zamezilo jejich mechanickému poškození. Zároveň se pole leští do vysokého lesku za pomoci textilních kotoučů, zatímco reliéf je matován.

Sbírání historických mincí

U sběratele historických mincí se předpokládají dobré znalosti numizmatiky. Je třeba si dát pozor zejména na padělky. Nejvíce ceněné mince jsou ty z 19. století a starší. Bohužel je třeba počítat i s tím, tyto mince se kupují za jejich historickou hodnotu od původního majitele, který bude určitě na prodeji chtít vydělat. Takové mince je možné nakupovat na burzách, ve starožitnostech i pomocí internetu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.