Internetové bankovnictví využívá každý druhý Čech

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že Česká republika měla ke konci června 2019 10 668 641 obyvatel. Na 5,5 milionů obyvatel pak využívá internetové bankovnictví jako hlavní nástroj správy svých osobních financí. A ačkoli by se mohlo zdát, že internet a počítač vůbec používají spíše mladší generace, už to přestává být pravdou. V roce 2019 již online služby (nákupy, internetové bankovnictví) ovládá již 39 % osob nad 65 let.

Počítače a internet v domácnostech

Podle výzkumů má na 78 % českých domácností doma počítač. Internet (tedy například ve formě tabletů či přenosných telefonů) ale má 81 % všech domácností v Česku. Z těch, co internet doma nemají, jsou to většinou právě senioři. Rodiny s dětmi už považují internet za jednu z nutností a najde se opravdu jen málo těch, kteří nejsou „online“. Jen tři procenta dětí do patnácti let nemá doma žádnou možnost připojit se k internetu.

Internet a senioři

Zatímco v roce 2009 používalo internet na pět milionů lidí v České republice, v roce 2019 už je to 7,1 milionů lidí (což činí 81 % osob starších 16 let). A jsou to právě senioři, tedy osoby nad 65 let, jejichž počet používající internet se od roku 2010 ztrojnásobil. Může za to skutečnost, že spousta nynějších seniorů ještě před deseti lety byla zaměstnaná a řada z nich se musela práci na internetu naučit. Po přechodu do důchodu pak i nadále internet využívají pro osobní účely.

Internetové bankovnictví

Spolu s růstem nákupů na e-shopu se také zvyšuje počet lidí, kteří využívají internetové bankovnictví. Obojí si u lidí získalo na větší důvěře, a tak internetové bankovnictví již využívá 63 % osob nad 16 let a 59 % osob v České republice nakoupilo tento rok nějaké zboží přes internet. Tyto počty se každý rok zvyšují (v roce 2010 nakoupilo na internetu jen čtvrtinové množství tohoto počtu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *