Indie láká giganty z čipového průmyslu: Chce se stát polovodičovou supervelmocí

deska-karta-cip

Indie, země s pátou největší ekonomikou na světě, se chce stát globální supervelmocí v oblasti polovodičů. Na nedávné akci SemiconIndia se na pódiu objevili šéfové firem Micron a Cadence a další pracovníci společností Applied Materials a AMD. Všichni spolu s indickým premiérem Narendra Modim prezentovali své investice do indického trhu s čipy. Indie má v plánu lákat zahraniční firmy k investicím s klíčovými hráči v odvětví, včetně USA. 

Globální síla

Indie se odhodlala stát se jedním z hlavních center pro výrobu polovodičů na světě. Na nedávné akci SemiconIndia to jasně demonstrovala. Během této události vystoupili šéfové Micronu a Cadence, spolu s s indickým premiérem Narendrou Modim. Cílem bylo představit své investice do indického trhu s čipy a potvrdit tak indické ambice v tomto odvětví.

„Poprvé v historii Indie jsou geopolitika, domácí politika a soukromý sektor sladěny ve prospěch výroby polovodičů v Indii. Budeme vzpomínat na rok 2023 jako na rok, kdy se začaly věci obracet ve prospěch Indie,“ sdělil během svého projevu CEO organizace SEMI Ajit Manocha.

Indie láká zahraniční firmy

Strategie Indie v oblasti čipů se skládá ze dvou hlavních částí. První část zahrnuje lákání zahraničních firem, aby v Indii zřídily své provozovny. Druhá část se zaměřuje na uzavírání aliancí s dalšími klíčovými zeměmi v oblasti polovodičů, jako je USA.

Nic se zde nebere na lehkou váhu. V prosinci indická vláda schválila 10 miliardový plán pro výrobu polovodičů, který je otevřený i zahraničním firmám. Nedávno dokonce navštívil premiér Modi Spojené státy, kde oznámil spolupráci mezi Indií a Amerikou v oblasti polovodičů a dalších odvětví.

Investice

Na akci SemiconIndia vystoupily právě i americké čipové firmy. Ty zde prezentovaly své investice do indického průmyslu. AMD například avizovala investici ve výši 400 milionů dolarů během následujících pěti letech. Tato částka zahrnuje nové centrum v Bangalore, které bude největším centrem společnosti.

Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, v uvedl: „Týmy v Indii budou hrát klíčovou roli v rozvoji umělé inteligence, strojového učení a v oblasti hardwaru a softwaru.“ 

Micron zase oznámil plány na zřízení montážní a testovací továrny polovodičů v indickém státě Gudžarát. Celková investice Micronu dosáhne až 825 milionů dolarů.

Sanjay Mehrotra, CEO společnosti Micron řekl: „Doufáme, že tato investice pomůže spustit další investice v tomto sektoru, posílí domácí výrobní schopnosti, podpoří inovace a vytvoří více pracovních míst.“ 

Zdroje info: Twitter, https://www.cnbc.com/2023/07/28/india-woos-us-chip-giants-as-it-aims-to-become-a-semiconductor-giant.html

Náhledové foto: Pixabay