Indický vývoz strojírenského zboží do Ruska dosáhl rekordního bodu

Indie

Válka, sankce, obchod. To jsou tři slova, která charakterizují současnou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou, která má dopad na celý svět. Válka na Ukrajině vstoupila do třetího roku a s ní se mění i globální obchod. Zatímco poptávka na klíčových trzích Indie klesá, tak na druhé straně zaznamenává rekordní nárůst vývozu strojírenského zboží do Ruska.

Růst navzdory sankcím

I přes ochromující sankce uvalené na Rusko v důsledku války na Ukrajině indický vývoz do Ruska v roce 2023 prudce vzrostl. Celkový vývoz překročil 4 miliardy USD, z čehož 1,32 miliardy USD tvoří strojírenské zboží, které se takřka zdvojnásobilo oproti roku 2022.

Hlavním faktorem růstu je zvyšující se poptávka po strojírenském zboží v Rusku, a to zejména v důsledku prodloužené války a nutnosti zásobovat ruský průmysl dodávající zboží pro armádu. Dalším faktorem je přesměrování ruského obchodu na země jako Indie a Čína, které odebírají většinu ruské ropy.

Problémy s platbou

Navzdory rekordnímu růstu čelí indický vývoz do Ruska řadě překážek. Hlavním problémem je absence hladkého platebního mechanismu. Jednání o vypořádání dvoustranného obchodu v rupiích zatím nepřinesla kýžený výsledek a obchod tak probíhá v menší míře, než by odpovídalo poptávce.

„Požadavky na strojírenské zboží v Rusku rostou. Objednávky přicházejí ve velkém množství a probíhá obchod v rupiích. Ale ne tak, jak jsme si přáli. Kvantita zůstává nadále malá, protože některé banky zakázky realizují a některé od nich upouštějí. Vývozci jsou ohledně poptávky z Ruska optimističtí a vývoz do konce finančního roku by mohl vyskočit o 100-120 % ve srovnání s rokem 22,“ řekl Arun Kumar Garodia, předseda indické Rady pro podporu strojírenského vývozu.

Růst indického vývozu do Ruska je doprovázen poklesem vývozu do Evropy a USA. V roce 2023 klesl vývoz strojírenského zboží do Evropy o 11 % a do USA o více než 13 %. Situace v oblasti obchodu s Ruskem je ale stále nejistá a výhled do budoucna je závislý na vývoji války na Ukrajině.

Zdroje info: X, https://indianexpress.com/article/business/engineering-goods-export-to-russia-hits-record-high-as-ukraine-war-enters-its-third-year-9153858/

Náhledové foto: Pixabay