I ve velkých obchodních řetězcích můžete zaplatit stravenkami

V České republice je poměrně běžnou praxí, že zaměstnanci v pravidelných, měsíčních intervalech pobírají kromě mzdy také stravenky. Ty mají primárně sloužit jako platidlo v obědových pauzách, nicméně v mnoha případech s nimi lidé nakládají až po pracovní době, aby tak ušetřili na běžných nákupech. Ačkoli stravenkám možná v brzké době definitivně odzvoní, ještě stále s nimi můžete vesele platit a využít je lze dokonce i ve velkých obchodních domech. Které to jsou?

Co všechno musíte o stravenkách vědět

Zaměstnavatel je svým podřízeným ze zákona povinen umožnit pauzu určenou na jídlo a odpočinek. Zajistit stravování přímo na pracovišti ale nemusí a tak je stravenka spíše oblíbeným zaměstnaneckým benefitem, který lze využít k nákupu potravin a nealkoholických nápojů. Pokud se zaměstnavatel rozhodne stravenky poskytovat, musí tak učinit celoplošně. Žádný zaměstnanec totiž nesmí být diskriminován.

Pokud jsou stravenky uvnitř podniku zavedené, nárok zaměstnance na ně vzniká po dovršení tří pracovních hodin každý den. Do této matematiky se nezapočítávají pouze přesčasy. Zaměstnavatel na stravenky přispívá ve výši 55 %, zbylých 45 % si hradí sám zaměstnanec. Částka je mu na konci měsíce odečtena ze mzdy. Příspěvek zaměstnavatele na stravenky je osvobozen od zdravotního pojištění, sociálního pojištění a také daně z příjmu.

Obchody,  v nichž můžete stravenkami zaplatit

Prodejny Albert přijímají od zákazníků stravenky společností Edenred (Ticket Restaurant), Chéque Déjeuner a Sodexo (Gastro Pass). Na jeden nákup lze využít až pět stravenek a pokladní vám vrátí peníze do výše 10 korun. Využít můžete také elektronické stravenky nebo stravenkové karty od zmíněných společností, avšak s denním limitem do 500 Kč.

prodejnách Billa zaplatíte za nákup pomocí stravenek od společnosti Edenred či Sodexo.

Na pobočce Kauflandu můžete využít poukázky Naše stravenka, s nimiž máte navíc možnost ušetřit na speciálních slevových akcích. Na jeden nákup vám poslouží klidně až deset stravenek. To samé platí i v případě řetězce Lidl. Kaufland dále přijímá i stravenky Edenred.

Supermarkety a hypermarkety Tesco dovolují použít na jeden nákup až 5 stravenek v hodnotě do 500 Kč značky Benefit Plus, Edenred, Gusto, Sodexo a Up.

Obchody Globus používání stravenek bohužel nepodporují. To však neplatí pro přilehlé restaurace, které akceptují značky Naše stravenka a Ticket Restaurant.

S Gusto Kartou lze platit v prodejnách Albert, Hruška, Žabka a také v doplňkových prodejnách řetězce Globus.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *