ČN banka

Hypotéky se pomalu zdražují

V posledních letech jsme si mohli zvyknout na levné hypotéky s nízkými úroky. To se však může změnit. Řada dat ukazuje, že se tak již děje a hypotéky pomalu zdražují. Po prázdninách, v kterých úrokové sazby neukazovali výraznou aktivitu, se začínají měnit. Pojďme se podívat, co za tím stojí a jak se to může dál vyvíjet.

Jaký je vývoj

Analytici říkají, že se po prázdninách se udály změny, která však ještě nepřinesly zvýšení sazeb. To se stalo až při jejich realizaci ve smlouvách. Centrální banka totiž před pár měsíci zvyšovala sazeb a navíc koruna posilovala. V prvních týdnech a měsíci se nic nedělo. Bylo to však jen zdánlivé. Zvýšení sazeb o 0,2% se totiž projeví až po čase. Zdražení hypoték tak můžeme sledovat v těchto dnech, a nebo jej můžeme ještě očekávat. Pojďme se podívat, jaké jsou odhady odborníků a analytiků.

Očekávejme ještě zdražení

Ekonomika srpnové zvýšení sazeb stále ještě vstřebává, i když již nyní si můžeme povšimnout znaků zdražování hypotečních úvěrů. To zásadní ale ještě přijde. Podle odhad totiž začnou banky postupně promítat změny do úrokových sazeb stále častěji. Na jednu stranu se zdraží hypotéky, na druhé straně budou výhodné sazby u spořících produktů, jako je například spořicí účet.

Kdy tedy nárůst klientských sazeb očekávat?

Makroekonomická analýza ČNB se vyjadřuje v tom smyslu, že domácí tržní úrokové sazby by měli zažít nárůst již ve třetím čtvrtletí roku 2017. Dále bychom s takovým zdražováním mohli počítat další dva roky. Nebude to však skoková věc. To ukazují i čísla z posledních měsíců. Na vývoj sazeb bude mít bezpochyby také vliv vývoj koruny, která byla v minulých obdobích hojně nakupovaná investory, o jejichž cílech se nic moc neví. Na trhu tak panuje mírná nejistota.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *