Hypotéky pořád zlevňují a jejich objem roste

Hypotéka

Hypoteční trh, žádnou krizi neprožívá. Hypotéky zlevňují již 6. měsíc v řadě a objem peněz, který se jimi zapůjčuje také roste. Co to může přinést?  A jak vypadá trh s hypotékami nyní? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Snižování průměrné úrokové sazby

Pokud sledujeme průměrnou hypoteční úrokovou sazbu dle Fincentrum Hypoindex ukazatele, pak musíme konstatovat, že v září tato sazba klesala o čtyři bazické body. Tedy stejně, jako klesala v srpnu. Zářijové průměrná hypoteční úroková sazba činila 2,07 %. Jde o šestý měsíční pokles za 6 měsíců.  Půl roku v kuse tak hypotéky zlevňují a za tuto dobu ztratila průměrná sazba 0,37procentního bodu. Od února klesá sazba o asi 1procentní bod. Pokud se podíváme do budoucnosti, zejména se zřetelem ke krokům některých bank, pak i v budoucnosti můžeme ještě čekat snižování sazeb.

Roste objem půjčených peněz

S tím, že jsou hypotéky opět levnější, jde ruku v ruce i fakt, že roste také objem hypotečním úvěrem půjčených peněz. Banky v srpnu tohoto roku totiž poskytly něco přes 6 800 hypotečních úvěrů v hodnotě přes 19 miliard korun. Září pak přineslo následující data. 7 872 hypotečních smluv v objemu dohromady 22 miliard korun. Průměrná výše hypotéky pak také rostla a to na hodnotu okolo 2,8 milionu korun.

Skončil „covidový“ odklad splátek

Další důležitou událostí na úvěrovém trhu byl konec moratoria, tedy odkladu splátek, který vyhlásilo ministerstvo financí kvůli koronavirové epidemii. Tato doba skončila posledním zářijovým dnem a můžeme jen spekulovat, zda a jak se na statistikách, ale i v realitě projeví. Mnoho rodin je totiž pořád zatíženo ekonomickými dopady pandemie nového typu koronaviru.  Další moratorium zatím nemůžeme čekat, jelikož ministerstvo financí nic podobného zatím neplánuje. Z vyjádření několika velkých bank však lze usuzovat, že věřitelé se budou spíše chtít i v budoucnosti, vzhledem k situaci, s dlužníky domluvit a popřípadě upravit režim splátek dle potřeby. Vždy je dobré řešit to konkrétně s vaší bankou.  

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.