Hypotéky jdou mírně nahoru, volí se delší fixace

Hypoteční úvěry se poměrně plíživě derou nahoru. Když si vezmeme ještě nedávnou minulost a události března, kdy vzali lidé hypotéky doslova útokem, pak je situace nyní poměrně klidnější. Průměrná úroková sazba hypoindexu jde pomalu nahoru a zastavila se někde těsně nad dvěma procenty. Mnohem větší rozdíly v úrokové sazbě zajišťuje především délka fixace. Jak je to tedy s hypotékami nyní? Zájem o ně ochladl, nicméně sazby nijak nevýhodné nejsou.

Mírně nižší zájem o hypotéky

V dubnu bylo u bank sjednáno zhruba o 2 000 hypotečních úvěrů méně, než tomu bylo v předchozím měsíci. Finanční objem klesl o 5,543 miliardy korun. Přesto je objem hypoték oproti standardnímu měsíci více než dvojnásobný. Pokles hypoték bezesporu souvisí se zvyšující se úrokovou sazbou. Zájem o hypoteční úvěr jednoduše klesá, leč vcelku mírně.

Růst průměrné úrokové sazby

Je patrný, nicméně nikoli tak vysoký, jako je tomu u tempa růstu nabídkových sazeb v bankách. V dubnu došlo u většiny bank k navýšení hypoteční sazby až k 2,5 % p. a. Ta průměrná se ale držela na 1,98 % p. a. Banky v podstatě nabraly na zpoždění díky zvýšenému extrémnímu růstu zájmu o hypotéky. Průměrná sazba nicméně zamířila nad 2 %. I tak je ovšem hypotéka výhodná půjčka.

Je možné, že hypotéky pod 2 % již nepůjdou

Přesně to si myslí hlavní analytik Broker Consulting, Martin Novák. Dnes se řeší spíše to, kdy se růst hypotečních sazeb zastaví a na jaké hodnotě. Jaká je teda aktuálně nejvýhodnější hypotéka. Podle mnohých odborníků ta, u níž je delší doba fixace. Sice může mít o 0,1 – 0,3 % více, než je tomu u kratších hypoték třeba na 3 roky, nicméně v dlouhodobějším horizontu se určitě vyplatí, jelikož se čeká další růst úrokové sazby. Otázkou tedy zůstává, jaký bude skutečný vývoj hypotečních sazeb.

Zdroj info: https://zpravy.aktualne.cz/finance/hypoteky-pomalu-zdrazuji-zajem-o-ne-je-ale-stale-velky-lide/r~e2bd26c4b7d411ebb98b0cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.