Hypoteční kalkulátor

Velmi oblíbeným nástrojem pro výběr hypotéky je hypoteční kalkulátor, do kterého stačízadat pouze několik základních údajů, a ihned zjistíte, jak vysoké budou vašeměsíční splátky. Tento nástroj můžete využívat opakovaně, a navíc je zcela zdarma. Musíte však vědět, jaký typ hypotéky si chcete sjednat. S výběrem banky vám pomůže právě hypoteční kalkulačka. Na následujících řádcích si můžete ujasnit pojem hypoteční úvěr, jak se od sebe odlišují a co je to hypoteční kalkulátor.

Co je hypoteční úvěr

Hypoteční úvěr je výhodný a zpravidla také jediný způsob, jak můžete získat prostředky na financování vlastního bydlení. Jedná se o úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Banky před poskytnutím hypotečního úvěru velmi pečlivě zváží vaše schopnosti peníze splácet, proto se k žádosti o hypoteční úvěr musí dokládat potvrzení o příjmu. Pokud vám banka úvěr poskytne, vznikne v katastru nemovitostí zástava. Touto zástavou se banka jistí proti vaší neschopnosti poskytnutý úvěr řádně splácet. Výše peněžní částky, kterou vám banka poskytne, zpravidla dosahujehodnoty zastavené nemovitosti. Hodnotu nemovitosti určí znalecký posudek.

Hypoteční úvěry a jejich nabídka

V současné době existuje široká škála hypotečních úvěrů. Ty se vzájemně odlišují nejen výší peněžní částky, dobou splácení, délkou fixace a možností předčasného splacení, ale také výší úrokové sazby, účelovostí av neposlední řadě také výší poplatků spojených s řízením a následným umořováním hypotečního úvěru. Díky velkému konkurenčnímu boji najdete nyní celou řadu akčních hypotečních nabídek. Na výběr máte klasický hypoteční úvěr s pevnou úrokovou sazbou, která má fixaci na několik let dopředu, nebo variabilní hypotéku s plovoucí sazbou. Zvolit si můžete také hypoteční úvěr, který je určený pouze na koupi, stavbu nebo stavební úpravy nemovitosti. Naproti tomu si lze sjednat neúčelovou americkou hypotéku.

Hypoteční kalkulátor

Otázkou zůstává, jak si vybrat hypotéku přímo na míru. V dnešní době již nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat podmínky poskytnutí hypotečního úvěru. K dispozici máte online hypoteční kalkulátor, chcete-li kalkulačku, která vám po zadání nutných parametrů vypočítá, kolik budete měsíčně splácet. Nabízí se vám online srovnání hypoték, kde stačí zadat pouze několik málo základních údajů. Například Hypoteční kalkulačka idnes vám nejen vypočítá měsíční splátku, ale zobrazí vám i splátkový kalendář, který je rozdělen na jednotlivá splátková období s úroky a umořením splátky. Podrobnou hypoteční kalkulačku nabízí i Hypoteční banka. Hypoteční kalkulačka České spořitelny své potenciální klienty na svých stránkách navíc upozorňuje, že úvěrový kalkulátor má pouze informativní charakter a výpočty jsou pouze orientační.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.