Hrazení testů občany: Nástroj státu k předcházení lockdownu

01_testy

Aktuálně se řeší, jestli lockdowny a restriktivní opatření, kterých jsme se nyní už na nějakou dobu zbavili, byly vůbec legální legitimní. Opozice dokonce zkouší vytvořit vyšetřovací komisi, jež by měla situaci okolo onemocnění Covid-19 řešit. Zdali se to nakonec podaří, je ve hvězdách, nicméně od září to vypadá, že si lidé budou muset testy na koronavirus hradit sami. Tento nástroj se zdá být legální a také do jisté míry logický.

Jsme poslední stát, který takto masivně testy hradí

Přesně toto je argument ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Pravda je taková, že v mnohých zemích si lidé zvykli na to, že je v případě neočkování holt budou stát dovolené a kulturní akce o něco více peněz. Nás to zřejmě čeká také. Pravda je ta, že existují zaměstnavatelé vyžadující testy neustále. Přitom je zaměstnancům nehradí. Jejich jednání hraničí až s tím, že může být v rozporu se zákonem.

Očkování bez registrace

Přesně tím chce jít ministr vstříc snížení množství testovacích center a testování všeobecně. Zřízeno bylo již několik očkovacích center, která fungují tímto způsobem. V budoucnu má dojít k rozšíření aktuálního počtu. Třeba se tak přestanou tvořit velké řady. To už je ale riziko těch, kteří se nenechali očkovat klasicky s registrací.

Piráti hovoří o nátlaku

Svobodný pohyb občanů nelze podmínit tím, že si budou muset testy hradit sami. Šéf Pirátů hovoří o nátlaku na občany. Možná tou tak ve skutečnosti je, nicméně stát aktuálně musí nějakým způsobem očkování řešit. V současné situaci to skutečně vypadá tak, že se jedná o jedinou zdárnou cestu k tomu, abychom se vyhnuli lockdownům a ekonomickým ztrátám.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vojtech-konec-hrazenych-preventivnich-testu-na-covid-19-motivace-k-ockovani.A210713_180143_domaci_kop
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-vysetrovaci-komise-k-reseni-pandemie-covid-19-mimoradna-schuze.A210715_060501_domaci_kop

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.