Hoteloví magnáti v New Yorku těží ze zlata: Kvůli azylové krizi platí hosté přes 300 dolarů za noc

02_usa

Newyorská radnice čelí ostré kritice kvůli propastným cenám hotelových pokojů v centru velkoměsta. Pro rodiny plánující letní dovolenou v New Yorku může představovat náklad v řádu tisíců dolarů pouhé ubytování. Průměrná cena hotelového pokoje v uplynulém roce vystoupala na 301,61 dolaru za noc,tedy asi 6 800 Kč, což je nárůst o 8 % oproti předchozímu roku.

Nezvyklé cenové hladině vévodí neúprosná migrační krize

Za poklesem nabídky a strmým zdražením stojí zejména migrační krize. „Více než 135 z téměř 700 hotelů ve městě v současnosti slouží jako azylové ubytování v rámci městského programu pro žadatele o azyl,“ uvádí se ve zprávě listu The New York Times. Tento enormní odliv hotelových kapacit vyvolal znepokojivý nedostatek pokojů, který usnadnil hotelům zvyšování cen.

Podle New York Times dostávají hotely zapojené do programu od města 185 dolarů za noc a pokoj. Město kvůli programu přišlo o více než 16 000 hotelových pokojů pro turisty a zbývá mu už jen 121 677 pokojů.

Eric Adams svádí vinu na turistický ruch

Starosta Eric Adams naopak vidí příčinu v obnovené poptávce turistů. „Návrat turistů do New Yorku se projevuje i v hotelech, kde se zvýšila poptávka,“ cituje ho zpráva. Jenže údaje nasvědčují opaku – počet pokojů je dokonce o 2 812 nižší než před pandemií. Populární hotely v centru si můžou dovolit účtovat závratné sumy jako 389 dolarů za noc.

Současně vstoupila v platnost nová omezující pravidla pro migranty požadující útulek. Ti bez dětí budou moci strávit v azylovém ubytování pouze 30, resp. 60 dní, pokud nepředloží polehčující důvody. „Není vhodná doba. Není vhodná doba,“ ohradil se Adams proti kritice nehumánního přístupu. Uprchlické organizace změny bedlivě sledují, protože se dotýkají přibližně 15 000 dospělých žadatelů o azyl.

„Opravdu se domnívám, že to umožnilo dvouhvězdičkovým a dvouapůlhvězdičkovým hotelům využít situace a účtovat ceny, které by jinak nemohly,“ varuje hoteliér Sean Hennessey. Rodiny průměrných příjmů se tak ocitají v začarovaném kruhu – pokoje střední kategorie stojí téměř jako luxusní pobyty před krizí. Současná situace jasně demonstruje, jak mohou vnější okolnosti nahrávat komerčním zájmům na úkor občanů.

Zdroje info: Reddit, autor, https://www.dailymail.co.uk/news/article-13460729/Shocking-reason-NYC-hotel-rooms-gotten-expensive-average-room-costing-300-night.html, https://skift.com/2024/05/28/nyc-hotel-rates-soar-amid-airbnb-crackdown-and-migrant-policy/

Náhledové foto: Pixabay