Home office. Jaká úskalí může přinášet

Home office

Někomu může nařízený home office v dnešní době vyhovovat. Na vše má čas, je v klidu doma a nemusí cestovat na pracoviště. Nejde však jen o pozitiva a někteří lidé to navíc mají zcela opačně. Práce v prostředí firmy a společných pracovních prostor je stimuluje. Dnes se podíváme, jaká úskalí s sebou přináší home office.

Individuální dopady

Pravdou je, že u každého zaměstnance, který není na home office nikterak zvyklý, způsobuje takový přechod na práci z domova narušení rituálů, na něž je při pracovní činnosti zvyklý. Velmi individuální je však to, jak se s tímto jevem ten, který jedinec dokáže vypořádat. Psychologové se však shodují, že u většiny lidí, alespoň zpočátku, je snížena efektivita. Pracovník častěji odpočívá, než kdyby byl v práci, a to vede k hromadění práce. Kvůli němu pak přijde pocit viny a snahy vše dohnat. Hned ze začátku tak může být zaměstnanec úplně mimo rytmus a trvá nějaký čas, než se do něj zase dostane.

Prokrastinace a deprese

Právě neschopnost sám si naplánovat práci a během pracovní doby ji plnit, může vést k již zmíněnému hromadění práce. Jsou dny kdy nic neděláte a poté zase vše doháníte. Zaměstnanec se dostane do prokrastinační a depresivní spirály. Často pak nepracuje jen tu dobu, co by měl pracovat, ale dělá věci během celého dne, což se negativně zrcadlí na jejich psychiku i výkonnost.

Jak správně pracovat na home office

Existuje však druhá skupina lidí, která je ráda na home office, a přesto nemá žádné z výše uvedených problémů. Je to hodně o osobnosti a psychice zaměstnance. Někteří prostě ocení svůj klid na práci a domácí prostředí, ve kterém se cítí lépe. Pokud však do této skupiny lidí nepatříte, určitě si dejte záležet na tom, jak si na práci na home office zvyknete. Zaveďte si své nové rituály při práci. Dělejte si přestávky v určitém intervalu a mezi nimi se soustřeďte jen na práci. Pokud máte doma ostatní členy domácnosti, zkuste se od nich alespoň na dobu práce odříznout. Podvědomě velmi pomůže, když budete vstávat stejně, jako kdybyste šli do práce. Udělejte si snídani, a po převlečení do vhodného oblečení se dejte do práce.

 

 

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.