Havlíček mává čísly s inflací: Usvědčují přitom minulou vládu

Těžko říct, jestli má bývalý ministr průmyslu a obchodu slabší ekonomické povědomí, nebo se prostě na sociálních sítích jenom zmýlil či špatně klikl. Tak jako tak je třeba se na jeho tweet podívat poněkud s nadhledem. Mám statistikami Eurostatu s aktuální a bývalou mírou inflace. Samozřejmě, jak ostatně jinak, poukazuje na neschopnost vlády Petra Fialy. Přitom se tak trochu usvědčuje sám, respektive i svou kolegyni Alenu Schillerovou.

Šílená aktuální inflace

V tomto má nejspíše Karel Havlíček pravdu. Ano, inflace je obří, neskutečná a bere každému z nás z vlastních úspor vcelku hodně peněz. Eurostat uvádí číslo 19,1 %. Prakticky jde číslo, které je o 90 % vyšší oproti průměru Evropské unie. Toto číslo se nyní Havlíčkovi náramně hodí. Srovnává ho totiž s inflací v době vlády jeho strany. V prosinci roku 2021 činila pouze 5,4 %. Prakticky byla srovnatelná s průměrem Evropské unie.

Inflace

Foto: Karel Havlíček/Twitter

Inflace se projevuje zpětně

Nepochybně. Vždyť i guvernér Michl hovořil o tom, že se současná opatření projeví zhruba za rok nebo rok a půl. Kdo tedy může za současnou inflaci? Tak hádat bychom mohli hned dvakrát. Nejspíše za ní bude třeba takový krach Bohemia Energy. Zapomenout ale nelze na hospodaření minulé vlády. Alenka v říši divů zařizovala prakticky kde co.

Současný guvernér se musí vypořádat s rozhazováním, které tady bylo

Je to paradoxně spolustraník Havlíčka, guvernér ČNB Michl, který se musí s inflací potýkat. Respektive hasí rozhazování minulé vlády. Zapomenout nelze na agrobarony, přidávání důchodcům a mnohé jiné tahy, které určitě stály za to. Pan Havlíček tak fakticky kritizuje sám sebe. Vtip s hořkou pachutí.

Zdroje info: Autor, https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tec00118/default/table?lang=en,https://twitter.com/KarelHavlicek_

Karel Havlíček: Náhledové foto Ministerstvo průmyslu a obchodu 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.