Gates otevřeně o koronaviru: Amerika už nemá šanci na karanténu

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Kdo by neznal Billa Gatese, jednoho z velkých vizionářů, zakladatele společnosti Microsoft a člověka angažujícího se v boji proti různým nemocem. Známé jsou například jeho aktivity spojené s bojem proti spalničkám a obrně v Africe. Aby se mohl Bill Gates v těchto oblastech angažovat, musel si pochopitelně něco o zmiňovaných onemocněních zjistit. Nyní pochopitelně nevydržel nekomentovat současnou situaci v USA týkající se nového typu koronaviru. Stalo se tak v online vysílání, jež bylo součástí programu TED Connects před 6 dny. Co všechno řekl a jak se k situaci postavil?

Na karanténu je pozdě

V první řadě bylo řečeno, že na karanténu je aktuálně pozdě. Spojené státy měly reagovat podle Gatese již v lednu, kdy se objevil první případ nákazy na jejich území. Stalo se tak konkrétně 20. ledna. Jen pro připomínku, Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení o tom, že se nemoc COVID-19 stala pandemií, 11. března. Americký prezident Donald Trump si dnes ještě stále myslí, že se o velikonočním víkendu, tedy maximálně do 12. dubna opět otevřou obchody a restartuje ekonomika. Má na to tedy pouhých 14 dní, což se zdá jako utopie. Vždyť jen ve čtvrtek 25. března bylo nahlášeno 13 335 nových případů nakažení koronavirem. Došlo také k nahlášení 250 obětí. Karanténa se měla podle Gatese vyhlásit mnohem dříve…

USAZdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak by na to šel Gates?

Poněkud jinak, zřejmě by nemluvil o tom, že ekonomika musí za každou cenu šlapat co nejdříve. Chtěl by kompletní izolaci celých Spojených států amerických. Počítal by s komplexní karanténou pod dobu 10 týdnů! Ano, pro USA by to bylo ekonomicky devastující, nicméně ve finále efektivní. Řekl také to, že pokud se provádí úplná karanténa správně, pak začnou čísla týkající se nákazy klesat a jakási dobrá cesta se rázem přiblíží.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Optimismus není moc na místě

Rétorika Trumpa je značně optimistická. Ostatně prohlásil poté i to, že pokud se počet obětí dostane mezi 100 000 až 200 000, bude to úspěch. Gates naopak říká, že porazit pandemii nebude nijak jednoduché. Trump zastává názor, že nejúspěšnější a největší země světa chce říct, že masivní recese by stála život spousty lidí v USA. Gates si naopak myslí, že říct lidem, by si šli normálně nakoupit a do restaurace s tím, že budou ignorovat mrtvá těla kolem, je nereálné a nesmyslné. I zdravotní experti hovoří o tom, že otevírání obchodů je nesmysl. Přednější je lidské zdraví! Ekonomika je přece jenom obnovitelná záležitost, lidský život nikoli…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.