Daně na krabičce cigaret v roce 2020

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Vláda se koncem roku 2019 rozhodla zvýšit spotřební daně za alkohol a cigarety. Jelikož oběma těmto disciplínám někteří obyvatelé České republiky holdují ve velkém, bezpochyby vás zajímá, kolik zaplatíte na daních například z jedné krabičky cigaret. Na tuto otázku vám v následujících řádcích odpovíme.

Daně za tabákové výrobky nerostou poprvé

Spotřební daň je v případě cigaret na území České republiky rozdělena do dvou částí.

  • procentní část spotřební daně ve výši 30 %
  • pevná část spotřební daně = 1,61 Kč na cigaretu

Ke zvyšování spotřební daně za tabákové výrobky dochází z pohledu historie vcelku pravidelně. Poslední výrazně změny nastaly v roce 2018, rok následující pak sloužil jen jako takové přechodné období pro přípravu dalšího daňového balíčku. To znamená, že minimální spotřební daň za jednu cigaretu musí být nově 2,90 Kč, což vychází na 58 Kč za jednu celou krabičku.

Do roku 2020 byla procentní část daně za tabákové výrobky nastavena na 27 %, pevnou sazbu daně pak tvořilo 1,46 korun. V roce 2019 kuřáci zaplatili za jednu krabičku cigaret o 5,40 korun méně. Cigarety kromě spotřební daně podléhají také dani z přidané hodnoty, přičemž základní sazbu daně tvoří 21 %.

Boj proti kouření a výdělky státu

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Z průzkumů vyplývá, že každý Čech během roku spotřebuje až 2000 cigaret. To v průměru znamená 5,5 cigarety každý den, čímž se řadíme na čtvrté místo v rámci celé EU. Vláda České republiky a samozřejmě i Evropská Unie se snaží omezit spotřebu cigaret a právě zvyšování daní vnímají jako nejlepší řešení.

V roce 2018 dosáhl příjem státní pokladny z prodeje tabákových výrobků na 58,8 miliard korun. V roce aktuálním se očekávání zvýšení až na 60 miliard korun.

Kolik tvoří daně v případě konkrétních produktů

Na závěr toho článku přikládáme několik konkrétních příkladů tabákových výrobků a procentuální zastoupení daní v jejich konečné ceně.

  • Marlboro – 77,73 %
  • L&M – 80,21 %
  • Camel – 80,90 %
  • Start by Chesterfield – 84,37 %
  • Lucky Strike – 80,90 %
David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.