Francouzští vinaři brojí proti jaderné elektrárně. Ne kvůli jádru, ale kvůli názvu

víno

Názory na jadernou energetiku se mohou různit. Francie je však, stejně jako Česká republika, patří k zemím, které jsou k ní velice vstřícné. Týká se to nejen politiků, ale společnosti jako celku. Přesto je nyní ve Francii ostře sledovaný spor místních vinařů s úřady kvůli rozšíření jaderné elektrárny. Důvod je přitom velmi zajímavý: vinařům se nelíbí její jméno.

Jádro jako špatná reklama

Celý spor se točí kolem toho, že jaderná elektrárna Saint-Vulbas v departmentu Bugey je přezdívána jako „Bugey Powerplant“. To se nelíbí vinařům v tomto regionu. Ti totiž pro své víno získali nedávno tzv. značku certifikovaného původu. Jedná se zkrátka o určitý typ ochranné známky jménem Víno z Bugey. Vinaři se nyní bojí, že jakýkoliv případný problém s elektrárnou bude mít negativní vliv na prodej jejich vína.

reaktor

Foto: Pixabay

Vinaři v současné době navrhují změnu názvu jaderné elektrárny. O to samé se již pokoušeli v roce 2012 ke stejnému kroku se nyní rozhodli proto, že vláda hodlá elektrárnu rozšířit o další dva reaktory. Vinaři dávají jasně najevo, že v žádném případě nejsou proti jaderné energetice jako takové, avšak nelíbí se jim, že si lidé ve Francii i mimo ni spojují název jejich vína právě s jadernou elektrárnou. Pro mnoho lidí se jedná o negativní asociaci, což poškozuje jméno jejich vína. Lze očekávat, že v případě havárie by to bylo ještě výraznější.

Opakování problému

Problém, který mají vinaři z Bugey není ve Francii zcela neobvyklý. Velmi podobné obavy měli i vinaři, kteří prodávali víno Tricastin, jehož jméno bylo stejné jako jaderné elektrárny. V tomto případě ustoupili vinaři a rozhodli se své víno přejmenovat.

Ochrannou známku vína z Bugey využívá asi 80 výrobců. Ti všichni se spojili v boji za přejmenování jaderné elektrárny. Na výsledek tohoto boje si budeme muset nějakou dobu počkat.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-nazev-jaderne-elektrarny-vino-vinari.A230828_070318_zahranicni_tty

https://euro.dayfr.com/trends/750501.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.