Fotbalová Sparta vybuduje nový stadion pro 35 tisíc diváků na Strahově

Jestli někde český fotbal tlačila bota, tak to bylo v kapacitě stadionu. Žádný český fotbalový klub nemá kapacitu přesahující 20 tisíc míst k sezení. Nyní svítá světlo naděje, protože Sparta úspěšně vyhrála soutěž asociace. Valná hromada FAČR schválila návrh na využití Strahova k vybudování nového stadionu o celkové kapacitě 35 000 míst. Chátrající stadion Evžena Rošického je majetkem FAČR. Všichni delegáti hlasovali pro schválení návrhu, pouze čtyři delegáti se zdrželi hlasování.

Sparta Praha je jediným zájemcem

Sparta je jediným klubem, který nabídku podal a splnil podmínky soutěže vypsané asociací. Po odhlasování soutěže bude muset Sparta podepsat smlouvu do devíti měsíců. Jakmile se stvrdí projekt podpisem, od daného data začne platit pětiletá lhůta pro zahájení stavby. Zahájením stavby nabyde v platnost další nová pětiletá lhůta, během které je nutné celý projekt dokončit. Pokud vše poběží podle plánu, bude nový stadion stát nejpozději v roce 2035. Čím dříve bude nový stadion stát, tím lépe pro obě strany.

Sparta zaplatí celou částku

Nový projekt ve formě nového stadionu bude financovat samotná Sparta. FAČR si tak tímto obchodem přijde na 1,7 miliardy korun. Sparta ale tuto částku nesplatí jednorázově, nýbrž ve splátkách po dobu třiceti let. Celkové náklady na výstavbu nové areny dosáhnou odhadem necelých pěti miliard korun, jak předpokládá místopředseda představenstva František Čupr. Fotbalová asociace tak získá stabilní příjem po dobu třiceti let. Další výhodou pro FAČR je podmínka v podobě tří zápasů ročně pro českou fotbalovou reprezentaci.

Český fotbal potřebuje takové stadiony

Hokejové mistrovství světa konané v Česku ukázalo, který sport je momentálně číslo jedna. Český fotbal momentálně čeká na výraznější úspěch. Bohužel, co se týče zázemí, tak se jedná o dva odlišné světy. Zatímco na hokejové zápasy bývá kapacita hlediště většinou slušně zaplněna, ne-li vyprodána, ve fotbale to platí pouze pro několik klubů. Někdy bývá smutný pohled na poloprázdné tribuny. Není se čemu divit, zázemí některých stadionů je nevyhovující a předváděný fotbal rovněž. Nejpřísnější parametry plní prvních šest až sedm týmů.

Na druhou stranu není důvod vidět celou situaci černě. Spanilá loňská jízda napříč evropskými poháry zajistí příštímu mistrovi české fotbalové ligy účast v Lize mistrů. Tento úspěch přinesl českým zástupcům příliv peněz do klubových kas a zvýšení atraktivity v očích zahraničních hráčů. Noví movití majitelé přišli do Slavie i Liberce. Nového stadionu se dočkaly Hradec Králové a Pardubice. Český fotbal nesmí zaspat a musí myslet nejen na kvalitu fotbalu, ale i zázemí.

Zdroj: https://www.sport.cz/clanek/fotbal-ceska-1-liga-dalsi-detaily-o-strahovu-najem-od-sparty-pres-30-milionu-rocne-na-rade-je-valna-hromada-5029317#utm_content=ribbonnews&utm_term=strahov&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.czhttps://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/sparta-muze-postavit-na-strahove-nejvetsi-fotbalovou-arenu-v-cesku-vyhrala-soutez-1416134

Náhledové foto: Pixabay