Fiala: Nechceme bezhlavě rušit Babišova opatření

02_covid

V diskuzním pořadu na CNN Prima News, který proběhl v neděli 31. října, se vyjádřil kandidát na premiéra nově vznikající vládní koalice koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP09) a STAN a Pirátů tak, že nechce bezhlavě rušit koronavirová opatření, která zavedla současná vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Jak bude nová vláda dál bojovat s pandemií koronaviru?

Vyhodnotit účinnost opatření a oslovit seniory

Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala z ODS chce nejprve vyhodnotit jednotlivá opatření a dozvědět se tak, jak a zda fungují v boji proti pandemii. Nechce je tedy bezhlavě rušit, jen proto, že byla zavedena Babišovou vládou. Stejně tak chce v otázce očkování oslovit seniory, kteří nejsou naočkování. Činit tak chce zejména přes zdravotní pojišťovny a praktické lékaře. Pokud vznikne nová vláda dvou opozičních koalic, pak by měl vzniknout institut pro zvládnutí pandemie a pracovní skupina s hejtmany, která bude řešit další očkování. To potvrdil na CNN Prima News další představitel rodící se koalice poslanec Marek Výborný z KDU-ČSL.

Nikdo nic lepšího, než očkování nevymyslel

Dle předsedy ODS Fialy je jediným řešením covidu-19 co nejrychlejší proočkovanost. Nikdo nic lepšího totiž dle Fialy nevymyslel. Pokud bude mít Fiala možnost vést vládu, pak jako první zadá minstru zdravotnictví, aby se soustředil na ty rizikové skupiny, které ještě nejsou dostatečně proočkované.

Zpoplatnění testů se zváží, plošný lockdown nechtějí

Petr Fiala také na CNN Prima News řekl, že možná budoucí vládní koalice, nevítá zpoplatnění testů na covid-19. Nechce však jít cestou „ode zdi ke zdi“, a proto opatření nechce ihned rušit. Alternativou pro koalici SPOLU je vyhodnotit funkčnost opatření. Budoucí vládní koalice také nebude chtít plošný lockdown, které jsme zažili v minulých dvou letech dvakrát. Vlastimil Válek (TOP09), možný budoucí ministr zdravotnictví, dříve sice řekl, že senioři se musí buď naočkovat nebo budou v lockdownu. Petr Fiala však jeho slova koriguje a prohlašuje, že nemá jít o plošný lockdown.

 

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/fiala-nechce-bezhlave-rusit-opatreni-babisovy-vlady-ke-covidu-19/2110810
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.