Fiala chce finanční podporu pro uprchlíky z Ukrajiny. Polsko a Maďarsko se však staví do cesty

Petr Fiala

Na aktuálním summitu Evropské unie se Česká republika aktivně angažovala ve snaze prosadit formulaci o finanční podpoře zemí, které přijímají uprchlíky z Ukrajiny. Bohužel, postoj Polska a Maďarska tyto závěry ohrožuje a situace je na mrtvém bodě. Premiér Petr Fiala odsoudil jejich blokádu a vyjádřil obavy o české zájmy. Jaký je aktuální vývoj situace?

Blokáda Polska a Maďarska

Polsko a Maďarsko se postavily proti českým zájmům na jednání Evropské rady. Blokují dohodu o rozdělení zátěže spojené s migranty v EU. To omezuje českou vládu v poskytování finanční pomoci zemím přijímajícím ukrajinské uprchlíky. „Polsko a Maďarsko odmítá v tuto chvíli prakticky jakýkoliv text, který by zmiňoval migraci. Já to nepovažuju za šťastné,“ řekl novinářům Fiala.

Dohoda o migraci a azylu na prahu realizace

Na summitu došlo tento měsíc k průlomu v debatách o migraci. Členské státy EU přijaly společné stanovisko k chystanému „paktu o migraci a azylu“. Plán předpokládá budoucí vzájemnou pomoc členských států buď přijímáním migrantů nebo finanční a jinou formou podpory. Dohoda by byla přijata přes nesouhlas Polska a Maďarska. Český premiér Fiala podporuje tuto dohodu a věří, že postoj České republiky by mohl být vzorem pro Polsko a Maďarsko.

Racionálnější přístup a hledání společného řešení

Podle premiéra Fialy se debaty o migrační politice vyvíjí správným směrem a EU klade stále větší důraz na spolupráci se třetími zeměmi při potlačování přílivu uprchlíků. Větší racionálnost v přístupu k migraci je podle něj přínosná pro všechny členské státy. V tomto ohledu se přidává i estonská premiérka Kaja Kallasová, která vyjádřila názor, že aktuální tahanice nesouvisí s nedávno přijatou dohodou a není ohrožena.

Rovněž ministr vnitra Rakušan se vyjádřil k situaci ohledně migračního paktu EU a vyslovil podporu postoji českého premiéra Petra Fialy. Rakušan zdůraznil význam solidarity a ochrany vnějších hranic, které jsou základem migračního paktu. „Pokud jde o migrační pakt, stojím za pozicí Petra Fialy. Přál bych si, aby náš postoj byl vzorem pro Polsko a Maďarsko. Ne abychom se vymlouvali na nekonstruktivní přístup Poláků a Maďarů, jak to dělá AB. Znovu opakuji: Migrační pakt EU je řešení postavené na solidaritě a ochraně vnějších hranic, které je dobré pro všechny členy Unie,“ prohlásil Rakušan.

Zdroje info: Twitter, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/summit-eu-se-druhy-den-vratil-k-nedoresenemu-tematu-migrace/2385153, https://www.forum24.cz/polsko-a-madarsko-jdou-proti-ceskym-zajmum-rekl-fiala-na-summitu-evropske-unie, https://cesky.radio.cz/fiala-madarsko-a-polsko-svymi-postoji-k-migraci-blokuji-i-penize-za-ukrajinske-8787453