Extrémní zvýšení cen energií: Co se nejspíše stane, pokud vláda nebude jednat správně a včas?

Plyn

O razantním zvýšení cen plynu čteme v médiích v podstatě každý den. Vždyť poslední titulky komentují setkání premiéra Fialy s prezidentem Zemanem vcelku jednoduše. Čeká nás extrémní zdražení plynu. Konkrétně premiér hovořil o tom, že zdražování plynu překonalo nejhorší očekávání. Bohužel. Válka na Ukrajině situaci zrovna neulehčí a zelená politika Německa už vůbec ne. Jak to tedy bude asi vypadat? Nač se spoléhá vláda a co se asi stane, když správná opatření nepřijdou? Na to všechno se podíváme v následujících řádcích.

Úsporný tarif přijde, ale zatím se o něm moc neví

Vláda neustále hovoří o tom, jak musí vypadat úsporný tarif, kdo na něj dosáhne a podobně. Ve skutečnosti se ale zatím nic moc neví. Veřejnost nemá jasno v tom, jestli bude úsporný tarif skutečně pro všechny a zdali dokáže s extrémními cenami energie skutečně pomoct. Objevují se spekulace, že dokáže pokrýt pouze jeden měsíc spotřeby domácnosti a podobně. Ví se snad jen to, že energetickou politiku bude premiér řešit s německým kancléřem Scholzem a že na úsporný tarif bylo vyhrazeno 40 miliard korun a na pomoc s drahými energiemi pro lidi a firmy celkem 66 miliard korun. To nám ale moc neřekne. Pomoc by měla činit dle webových stránek Centropolu 599 korun za MWh. No, uvidíme.  

Co se může stát, když se pomoc nepodaří?

Je třeba říct, že se nemůže stát, že by cena MWh byla někde mezi 10 000 až 20 000 Kč! Ano, domácnosti mohou snížit spotřebu o nějakých 15 %. U mnohých spotřebičů se ale bude šetřit jen velmi složitě. Některé domácnosti mohou vytápět tuhými palivy, což ale není dlouhodobé řešení. Obří problém může nastat v průmyslu. Možná nebude konkurence schopný. Tím pádem se začne dále zdražovat a inflace na 17 % bude jen jakýsi start k závratným výškám. Svetr nám v toto případě nepomůže, jak se vyjádřila předsedkyně Sněmovny Adamová.

Kupní síla lidí se rapidně sníží

Určitě. Pokud ceny za nejrůznější sortiment překročí únosnou mez, lidé věci prostě přestanou kupovat. Dáte si v budoucnu pivo za 80 korun v restauraci? No, mnozí raději doma lahvové za cenu okolo 20 korun. Jídlo v restauraci by mohlo stát třeba i kolem 300 korun. Doma vyjde na nějakých 100. Když na to lidé nebudou mít, co asi zvolí?

Nová ložiska plynu v Evropě? Spíše utopie

Na portálu tn.cz byl publikován článek o nových ložiscích plynu v Evropě, konkrétně na Kypru. Mají být masivní. Cca 2,5 bilionu kubických stop (70 miliard metrů krychlových). Kdy by se ale mohlo začít těžit? Těžko říct. Putin se z toho určitě neposkládá. Vždyť prodává za zlomek ceny do Číny, Indie a také americkým překupníkům.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-fiala-ceny-energii-prekracuji-nejhorsi-ocekavani-40406644

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/469926-velka-rana-pro-putina-v-evrope-nasli-obrovske-lozisko-plynu

https://www.centropol.cz/usporny-tarif/

https://zivotvcesku.cz/svetr-navic-podle-markety-pekarove-adamove-redaktor-s-kamerou-vyrazil-na-nakupy-ceny-a-vyhrevnost-se-dramaticky-lisi-ekonom-spocital-jaka-je-realna-uspora/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.