Expanze polovodičového průmyslu v Rožnově pod Radhoštěm: Americká firma Onsemi zvažuje investici za miliardy dolarů

Valašské město Rožnov pod Radhoštěm má šanci na nejvýznámější investici v dějinách Česka. Americká společnost Onsemi, specializující se na výrobu čipů pro automobilový průmysl, plánuje investovat dvě miliardy dolarů do rozšíření výroby. Pokud se rozhodne pro Rožnov, mohlo by to přinést tisícovku nových pracovních míst. Rozhodnutí padne v září letošního roku.

Rychlý rozvoj polovodičového průmyslu v Rožnově

Rožnov pod Radhoštěm prožívá rychlý rozvoj polovodičového průmyslu. Firma Onsemi zde vyrábí čipy pro automobilky a průmysl a loni zaznamenala 18% nárůst tržeb. Místní vývojové centrum nizozemské společnosti NXP Semiconductors zase zvedlo tržby o téměř 40%.

Historicky významná investice

Americký výrobce čipů Onsemi chystá investici dvou miliard dolarů do rozšíření výroby čipů. Rožnov pod Radhoštěm je jedním z míst, která se uvažují pro tuto investici. Pro město znamenalo výrazný rozvoj a přilákání nových obyvatel a navýšení pracovních míst. Ve hře je kromě závodu v Rožnově i jeden v USA a Koreji.

„Tato investice se nejen částkou, ale svým významem, svým dopadem na evropský průmysl, svým celosvětovým přesahem může stát jednou z nejvýznamnějších investic, kterou kdy Česká republika udělala,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Národní polovodičová strategie

Česká republika se snaží využít svůj potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje Národní polovodičovou strategii, která by měla být hotová v první polovině příštího roku a navazuje na evropský Akt o čipech. Cílem strategie je správně nastavit systém vzdělávání a poskytnout podporu pro rozvoj polovodičového průmyslu.

„Česká republika má velký potenciál v tom stát se, alespoň v evropském měřítku, významným hráčem v oblasti výroby čipů. Využít tento potenciál bude cílem Národní polovodičové strategie, kterou na ministerstvu průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty připravujeme,“ dodal Jozef Síkela.

Přínos investice pro Rožnov pod Radhoštěm

Investice Onsemi do rozšíření výroby by pro Rožnov znamenala výrazný rozvoj a přilákání nových obyvatel. Podle starosty Jana Kučery by to byla skvělá příležitost pro město.

Rožnov má 16 500 obyvatel, desetiletí zpátky měl 18 tisíc, takže pro nás to není žádný strašák. Počítáme, co udělá asi tisíc zaměstnanců. Očekáváme, že zhruba třetina by se mohla chtít zabydlet v Rožnově, předpokládáme, že dvě třetiny budou v okolí, nebo případně dojíždět,“ uvedl Jan Kučera.

Zdroj info: Twitter, https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/cipove-firmy-z-roznova-zvysily-trzby-o-desitky-procent-hraji-o-investici-za-44-miliard-1399542https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3603218-americky-vyrobce-cipu-onsemi-zvazuje-v-roznove-pod-radhostem-investici-dvou-miliard

Náhledové foto: Pixabay