01_EK

Evropská unie souhlasí s českým plánem obnovy ekonomiky

V pondělí 19. července přijela do Prahy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jedním z hlavních důvodů její návštěvy bylo schválení plánu České republiky na využití evropských peněz pro obnovu koronavirovou pandemií zasažené ekonomiky. Česká republika podle von der Leyenové splnila podmínky programu a bude moci čerpat 180 miliard korun z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Existuje zde však jedna podmínka, k jejímuž splnění se Česká republika zavázala. Touto podmínkou je schopnost vyřešit systémové problémy s posuzováním střetu zájmů do poloviny roku 2022.

Digitalizace i zelená transformace

Česká republika předložila Evropské komisi plán se šesti základními tematickými celky: jsou jimi digitalizace, infrastruktura, vzdělávání a pracovní trh, podpora podnikání po pandemii, výzkum, vývoj a inovace a zdraví obyvatelstva. Dle pravidel Komise mělo být na digitalizaci vyčleněno 20 procent obdržené částky, na ochranu klimatu potom 37 procent. Česká republika obě kritéria splnila, naopak na ně z celkové částky nasměruje ještě o něco více (22, resp. 42 procent).

První peníze – v přepočtu asi 23 miliard korun – mohou dorazit do České republiky již letos v září. I pro ně ale platí výše uvedená podmínka, jen bude její naplnění hodnoceno zpětně.

02_ekologie

Foto: Pixabay

Konkrétní projekty

Česká republika bude chtít evropské peníze směřovat především do obnovitelných zdrojů energie, zlepšení energetické účinnosti budov či výměny starých a neefektivních topidel. Další významné zdroje poputují do udržitelné mobility a zkrátka nezůstane ani digitalizace zdravotnictví, projekty z oblasti kultury, podpora start-upů a mnohé další oblasti.

Otázkou však je, do jaké míry je tento obrovský objem evropských peněz ohrožen, neboť audit Evropské unie opět a nyní již definitivně konstatoval střet zájmů premiéra Andreje Babiše, Podle opozice současná vláda jednoduše nemůže problém vyřešit, neboť díky osobě Andreje Babiše nebude nikdy v souladu s unijními požadavky.

Zdroj informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ek-schvali-cesky-plan-obnovy-babis-uvita-von-der-leyenovou-v-praze/2064685

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

2 komentáře

  1. taleb Odpovědět

    Předpokládám, že po říjnových volbách do sněmovny bude opět vládnout ANO v koalici s některou/některými další stranou. Aby ANO mohlo sestavit koalici, stanoví jako kandidáta na premiéra někoho jiného, nežli Andreje Babiše, např. Karla Havlíčka, nebo současného hejtmana Vondráka. Babiš bude ANO řídit z pozice mimo vládu a nebude tak ve střetu zájmů ani podle EU. Arofert bude nadále pobírat legitimní dotace a EU těch 180 mld pro ČR bez problémů zaplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *