Evropa se plánuje vymanit ze závislosti na amerických procesorech

technologie

V posledních letech je závislost EU na dovozu některých strategicky významných produktů a komodit zmiňována velice často. České republiky se to týká samozřejmě také. Fakt, že jsme členy EU nám samozřejmě pomáhá při nákupech. Stejně jako celá sedmadvacítka ale nejsme imunní vůči výpadkům a přerušení dodávek, ke kterým může dojít z jakéhokoliv důvodu. Jedním z nejdůležitějších produktů pro současný průmysl jsou počítačové procesory. EU je stejně jako většina světa závislá na amerických výrobcích. Je na čase to alespoň v některých specifických segmentech změnit.

Miliarda eur na evropský procesor

Základní i průmyslový výzkum, navrhování nových léčiv apod. To jsou nejdůležitější činnosti prováděné takzvanými superpočítači. Pro evropský průmysl a jeho technologickou samostatnost hrají velmi důležitou roli. A právě v tomto segmentu chce Evropa začít se svým osamostatňováním. Společná evropská organizace EuroHPC, která má na starosti budování široké sítě klasických i kvantových superpočítačů.

Nyní chystá projekt vývoje procesoru, který bude určen právě pro superpočítače. Procesor bude založen na sedminanometrové technologii a v budoucnu na něm budou moci být postaveny i procesory pro jiné aplikace.

procesor

Foto: Pixabay

Český podíl na projektu

Tohoto velkého evropského projektu by se měli účastnit i dva české subjekty. Tou první je brněnská společnost Codasip. Ta by se měla účastnit přímo návrhu architektury procesoru, především ve spolupráci s německou firmou Infineon (ta dodává čipy například do vozu Škoda). Druhou institucí bude ostravské Národní superpočítačové centrum IT4INNOVATION. To již dnes patří do sítě Euro HPC a v blízké budoucnosti by zde měl fungovat jeden ze šesti evropských kvantových počítačů v rámci této sítě. Ostravské centrum by mělo být jedním z těch, kde se bude nový evropský procesor testovat.

V Evropě již v současné době vzniká procesor ve francouzské režii. I časové hledisko bude proto důležité. První úspěšný produkt bude mít největší šanci na skutečné uchycení se na trhu. To podstatné však je, že Evropa to myslí opravdu vážně.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/cesi-chteji-byt-u-vzniku-evropskeho-procesoru-za-miliardu-eur-ma-nahradit-intel-a-amd-1411342

https://www.businessinfo.cz/clanky/evropa-zaostava-ve-vyrobe-cipu-chce-investovat-desitky-miliard-eur-a-vytvorit-procesor/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.