Energetická podpora státu přišla zřejmě pozdě. Lidé přicházejí o práci

Plyn

O drahých energiích se mluví takřka všude a není se čemu divit. Vždyť mnohé podniky nestíhají splácet a musí končit. Typickým příkladem může být třeba sklárna a minipivovar v Harrachově. Právě tady jsou nuceni zastavit výrobu a propustit více než 90 zaměstnanců. Kdyby podpora státu přišla dříve, nejspíše by se tak stát nemuselo. Pojďme se ale na konkrétní problémy s placením za energie u této firmy podívat podrobněji.

Pec postupně vyhasne

Podle majitele sklárny Františka Novosada nic jiného nezbývá. Vždyť letos byla firma nucena nakupovat energie za spotové ceny okolo 4900 korun za megawatthodinu. Naopak na příští rok má cenu zajištěnou v úplně jiné hladině, a to 640 korun za stejné množství plynu. Sklářská výroba je nepochybně velmi náročná a za rok se tady spotřebuje okolo 8 000 megawatthodin plynu. To určitě není málo. Počítat je třeba navíc s tím, že se pec bude muset uhasit postupně a je nutné také v listopadu i prosinci temperovat trubky. Jinak by pochopitelně popraskaly.

Letošní náklady za plyn jsou raketově vyšší

O tom bohužel není pochybností. Vždyť v loňském roce zmiňované sklárny zaplatily za plyn 4,5 milionu korun. Letos už více než 20 milionů. Nárůst je neskutečný a stát v tomto firmu podobně jako mnohé jiné nechal zcela vykoupat. Společnost se samozřejmě snažila a žila určitou dobu z naspořených prostředků. Konkrétně se jednalo o 12 milionů, které měly jít na novou pec. Ta už bohužel nebude. Navíc je třeba při obnovování výroby počítat s tím, že stará pec bude poškozená v důsledku vyhasnutí. Děje se tak vždycky, ač jsou pracovníci při vyhasínání sebeopatrnější.

Letos nepomůže nikdo

Bohužel. Na program, který schválila vláda, je přichystáno zhruba 30 miliard korun a energeticky náročné firmy mohou získat až 200 milionů, nicméně letos už firmám nepomůže nikdo. Je to škoda, protože třeba v Německu to funguje a masivní podpora průmyslu byla spuštěna dříve. Prostě jsme tak trochu zaspali a může nás to bolet na místech, která jsou nejcitlivější.

Zdroje info: https://www.denik.cz/podnikani/zdrazovani-energie-harrachov-sklarna-20221003.html

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sklarna-minipivovar-novosad-plyn-energie-zastaveni-vyroby-krize-harrachov_2210032219_pat

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.