01_duchod

Důchody: Na tomto se shoduje budoucí vládní koalice

Po volbách je víceméně jasné, že primárním cílem jak koalice SPOLU, která vyhrála volby, tak koalice STAN a Pirátů, je vytvořit vládu složenou právě z těchto dvou koalic. Potřebnou většinu mandátů ve volbách získaly. V těchto dnes spolu již jednají subjekty na expertní bázi a ladí společné programy. My se dnes podíváme na to, na čem se tyto koalice, které tvoří strany ODS, KDU-ČSL, TOP09, STAN a Piráti, shodují. Pojďme na to!

Výrazná shoda v sociální a zdravotnické oblasti

Po prvních jednáních je jasné, že vítězné koalice se shodují na řadě programových bodech v oblasti sociální či oblasti zdravotnictví. Jde například o zavedení minimální penze, valorizaci dávek, víceleté financování sociálních služeb nebo podporu flexibilní práce a dětských skupin. V rámci zdravotnictví obě koalice chtějí například elektronizaci resortu, posílení prevence a pravidelné hodnocení kvality péče. Například expert a člen skupiny pro sociální věci a zdravotnictví Vlastimil Válek z koalice SPOLU, který je také žhavým kandidátem na post ministra zdravotnictví řekl, že ve vyjednávání nevidí v těchto dvou oblastech sporné body.

Možné nové kroky ohledně důchodů

Pokud tato vláda skutečně vznikne, je jasné, že jednou z největších priorit budou penze a reforma penzijního systému. Například zavedení pevného minimálního důchodu vedle zásluhové části penze, ten by měl být navázán na průměrnou mzdu. Šlo by o 10 tisíc korun a poté asi 30 % průměrného mzdy.

Pravidelné zvyšování důchodu a motivace ke spoření

Obě koalice chtějí tak pravidelně zvyšovat důchody a chtějí řešit otázku důchodů pro náročnější profese. SPOLU pak chce například oddělit důchodový účet od státního rozpočtu. PirSTAN pak chce, aby se zaručená penze platila z daní. Obě koalice pak chtějí motivovat budoucí důchodce ke spoření na důchod během produktivního věku. Piráti a STAN chtějí státní spořící fond. Penzijní věková hranice by pak dle PirSTANu měla být orientační, dle SPOLU by se měla stanovit nově do roku 2030.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/koalice-se-shoduji-na-minimalnim-duchodu-ci-na-elektronizaci-zdravotnictvi/2104171
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

13 komentářů

  1. Jan Odpovědět

   Buď ještě víc znehodnotí měnu, nebo zvýší důchodový věk tak, aby se důchodu mnozí ani nedožili. Nebo obojí.

 1. fmach Odpovědět

  TZak toto je bomba, jak to šikovně napsat, že okradou důchodce, aby sebe zachránili, ostatně už to v roce 2008 až do roku 2015m udělali okradli důchodce o 180 mldr Kč, Kalousek má radost. Od roku 1989 důchody jen klesali, pro ty co to nechápou, tak znova , od roku 1989 reálné důchody jen klesali. Ještě v roce 1989 byla penze ve výši 67 % platu a za Kalouska 38 % a až po roce 2015 za Sobotky s ANO důchody začali stoupat, tedy ty reálné a navíc jim ANO začalo vracet to oč je ODS s Kalouskem okradli, proč okradli ? V krizi v roce 2008 a dalších letech se zmrazili platy politiků a soudců a po krizi to politikům vrátili zpět a soudcům i s úroky, ale důchodcům ani korunu spíše naopak. Minimální důchod 10 000 Kč je jen trik k oblbnutí, všimněte si toho, že druhá strana není stanovena v jejich plánech a myslím si, že ODS a další myslí na sebe.

 2. Aster Odpovědět

  „donutit lidi spořit si na důchod v produktivním věku“ 😀 😀 😀 a to jo, to nám půjde…
  Co mě má motivovat ke spoření, když ani nemám jisté, jestli se toho důchodu dožiju, zvláště když se pořád spekuluje s posunutím věku pro odchod do důchodu…a pořád hledají způsob, jak co nejvíce lidem ten důchod odrbat – třeba řádné studium – do 18 let se počítá 100%, od 18 let prvních 6 let 80% a pak vůbec – no tak spočítejme standard: zš do 15 let, sš do 19 let, vš podle druhu (4 roky, 5 let, 6 let) tedy do 23, 24, 25 let…a co ti, kterým rodiče z různých důvodů zařídili tzv. odklad nástupu do školy? Vypadá to, že vládní trosky dostaly své diplomy „na schodech“- o řádném studiu se jim asi ani nezdálo – tak proč za to dávat 100%, že. A navíc neznají jiný než čtyřletý obor vš studia… 😛
  A toho odrbávání je mnohem víc a všechno vede jen k tomu, aby na důchod dosáhlo co nejméně lidí.

 3. Miroslav Vladim Odpovědět

  Ať to dopadne jakkoliv, půjde vždy o stejné objemy peněz.
  Rozdíl je, že nebudou vidět ve státním rozpočtu, ale stanou se předmětem podnikání.
  A berte na vědomí, že stát dostává na bankovním trhu obvykle ty nejvýhodnější podmínky, což se u soukromých subjektů říct nedá.

 4. Tomas Sacher Odpovědět

  Tato sebranka, která se podvodem US a soudruha Rychetského dostala k moci, nemá zájem něco tvořit pro stát a pro lidi už vůbec ne. Copak takoví primitivové by něco kloudně rozhodli, i kdyby chtěli. Idioti typu Bartoše , Michálka, Bartoška a Jurečky, nad nimiž jako kometa září prostitutka Pekarová by nedokázali ani vysazovat psy do tramvaje, natož něco kloudně vymyslet pro blaho národa. Prostě kde není mozek, vymyslet nic nejde.
  Českej národ, díky své servilitě se už konečně dopracoval ke svému záníku.
  Tomáš Sacher

 5. Vlasta Valová Odpovědět

  Je dostatečný důchod 14184 korun za odpracovaných 43 let.Znám kamarádku, která odpracovala 30let a byla 13 let v invalidním důchodu. Starobní důchod má o 1000 vyšší. To je spravedlivé. Kdo z nás odvedl víc do systému. Potom vdovský důchod, přiznáván pozustalemu. Za co ho má mít. Jsem rozvedená musela jsem se ohánět abych nějaký důchod měla. Musela jsem se 20let postarat o slepou matku a ještě chodit do práce.

 6. Ferda skoro mravenec Odpovědět

  Pánové bravo šetřil jsem jako blb a nyní mi to žere intenzivně inflace ti co mají houno natánou pazoury a dostanou takže zatím to vypadá asi se nestarat.

 7. Stanislav Odpovědět

  to znamená lidi co dělají celý život mají důchod hlavně ženy 12000-13000kč a je jich dost a ten co dělat nebude bude mít 10 000kč jistých fak super výmysl . Přestávám dělat dostanu 10 000kč důchodu a načerno si přivydělám 2x tolik nebo mi to stát doplatí do životního minima.

 8. Jan Odpovědět

  Já bych jim dal spoření na důchod! Ona je taková inflace, že rozumně ani spořit nelze a oni chtějí nutit lidi aby za to znehodnocování ještě platili poplatky nějakým vyčůraným bankám a fondům. Nebo se na to budou opět skládat ostatní? Mají nás za pitomce. Zavání to pokusem o podvod, který by měl být vyšetřen.

 9. Zdenička Odpovědět

  no jo málo platné volilt jste mohli a tak si utáhněte opasky ,dejte si Klausovy párečky,astěžujte si na hlavním nádraží te´d už je pozdě fńukat .

 10. Petra Odpovědět

  Největší podraz na ročníky plus mínus 1960 je pro mě posunutí doby povinného pojištění o 10 let, a to z 25 na 35 odpracovaných let. Jak můžu teď řešit svou situaci, nemám odpracované roky? Když byly děti malé, neměla jsem hlídání, bydlela jsem na dědině, kde žádná práce nebyla. Byla velká nezaměstnanost, práce jen v inzerátech v novinách, a to skoro žádná, žádný internet. Starala jsem se o tatínka mé kamarádky, ale tyto roky se mi nezapočítávají na důchod, neboť to nebyl přímý příbuzný, což mi nikdo neřekl. Potom jsem nastoupila na ÚP, ale to se mi opět nezapočítalo na důchod, neboť jsem neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nyní je mi skoro šedesát, mám 2. stupeň invalidního důchodu, a to již přes dvacet let. Sháním opět zaměstnání, protože jsem byla propuštěna z důvodu koronaviru. Práce je habaděj, ale ne na zkrácený úvazek v mém blízkém okolí. Jen ve větších městech. A včil babo raď!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *