Druhé kolo voleb se blíží. Co když máte propadlou občanku?

Praha

Druhé kolo prezidentských voleb se nezadržitelně blíží, a tak je pomalu čas se na rozhodující část volby nového prezidenta České republiky dobře připravit. Není překvapením, že je k tomu potřeba osobní doklad totožnosti. Co když máte ale občanský průkaz propadlý?

Cestovní pas jako záchrana

Platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas jsou doklady, které je nutné ve volební místnosti předložit vždy. Pokud je váš občanský průkaz již neplatný, nahradit ho po dobu zvolení může pouze platný cestovní pas. Toto základní pravidlo nelze nijak obejít.

Praha

Foto: Pixabay

Vystavení nového dokladu

Pokud máte oba osobní doklady v tuto chvíli prošlé, nezbývá vám tedy nic jiného než si nechat vystavit nový. Nejrychlejší cesta k získání nového dokladu je vydání nového cestovního pasu zrychlenou formou. Ve zkrácené lhůtě vám ho do pěti pracovních dní vydají. Počítat ovšem musíte s nemalým příplatkem. Vydání cestovního pasu vás tímto způsobem vyjde na 3000 Kč.

Expresnější než expresní

Pokud ovšem nastane situace, že zjistíte neplatné doklady dva dny před důležitými volbami, neváhejte si zažádat o expresní vydání cestovního pasu. V tomto případě jej budete mít připravený do 24 hodin na pracovišti Ministerstva vnitra na Pankráci v Praze. Poplatek za jeho vydání je 6000 Kč. Jedná se tak o drahé vydání dokladu, ale zato v co nejkratší možné době.

Vydání nového občanského průkazu. 

O bezplatné vydání občanského průkazu lze žádat v případě, že termín dodání bude do 30 dní. Na termín druhého kola voleb, které se koná 27. a 28. ledna, vydání nového občanského průkazu bez poplatku už nejspíš nestihnete. Do voleb tak zbývají necelé dva týdny. Vydání občanského průkazu je ale možné si vyžádat ve zrychlené lhůtě, konkrétně do pěti pracovních dní za správní poplatek ve výši 500 Kč.

Pokud si na prošlé doklady nevzpomenete dříve než 24 hodin před volbami, je možné si nový občanský průkaz vyzvednout opět na Ministerstvu vnitra ČR. Nový doklad vám bude v tomto případě vydán na Pankráci za správní poplatek ve výši 1000 Kč, a to do 24 hodin od podání žádosti.

Zdroje informací: https://www.finance.cz/538877-jak-volit-s-propadlym-obcanskym-prukazem/

https://radiozurnal.rozhlas.cz/propadla-vam-obcanka-volit-muzete-i-tak-nechte-si-vydat-rychloobcanku-7182107

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.