Dovolená v Chorvatsku: Bez přímého vlakového spoje z Česka

Chorvatsko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších destinací v Evropě, kam Češi obvykle jezdí na dovolenou. Dříve bylo typické cestovat zejména osobním automobilem nebo autobusem. V poslední době se však zvýšil počet cestujících letadlem do Chorvatska. Vlakem se také dalo dostat do Chorvatska, ale obvykle s přestupy v jiných státech.

V roce 2020 přišla společnost RegioJet s parádní novinkou pro všechny milovníky Chorvatska. Od 30. června 2020 bylo možné cestovat vlakem z Prahy až do Rijeky. Až doteď. RegioJet se rozhodl ukončit provoz přímých vlakových spojů do Chorvatska.

Čtyři roky přímého spoje do Rijeky

Necelé čtyři sezóny mohli čeští občané využívat přímé vlakové spoje z Česka do Chorvatska, konkrétně do Rijeky. Ceny jednosměrných jízdenek začínaly od 590 Kč. Z Rijeky byly vypravovány další autobusové spoje do konkrétních lokací od 999 Kč. Vlaky vyjížděly z Prahy (úterý, pátek a neděle) odpoledne kolem 17. hodiny a do Rijeky přijížděly v dopoledních hodinách, okolo 10.-11. hodiny. Z Rijeky vyjížděly vlaky (pondělí, středa, sobota) před 15. hodinou a do Prahy se vracely okolo 10. hodiny ranní. Cestující z Prahy strávili na cestách až osmnáct hodin.

Foto: Pexels

Zavedení nového přímého spoje na Ukrajinu

RegioJet odůvodňuje svůj krok častými zpožděními na tratím. Je docela zajímavé, že čtyři roky vydržela společnost bez žádných potíží vypravovat přímé vlak do Chorvatska, ale nyní se rozhodla pro alternativní řešení v podobě vypravování vlaků do ukrajinského Čopu. Od tohoto zavedení nového přímého spoje si slibuje vyšší ziskovost. O návratu přímého vlakového spojení do Chorvatska momentálně, ani v budoucnu, RegioJet nepřemýšlí. Namísto pohodlného přímého spoje čeká na cestující vlakové spoje se dvěma či třemi přestupy, většinou v Rakousku nebo Slovinsku.

Autobusové spoje zůstávají

Dopravní společnosti nadále ponechají autobusová spojení do cílových destinací v Chorvatsku. Autobusy začnou jezdit v pátek 31. května na trase Praha – Brno – Split. Cena jednosměrných jízdenek se pohybuje od 999 Kč. Busy RegioJet nabídnou přímé spojení i do přímořských měst jako Zadar, Pakoštane, Šibenik, Primošten a Trogir. Další dopravce, FlixBus, začne s vypravováním vlaků na přelomu května a června. Leo Express nehodlá pro letošní sezónu zavést žádné spoje směřující na oblíbený Jadran.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-primy-vlak-do-chorvatska-letos-nejede-40472918https://www.e15.cz/cesta-vlakem-do-chorvatska-regiojethttps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/regiojet-ceske-drahy-chorvatsko-rijeka-dovolena-cestovni-ruch-turismus-levna-jizdenka-vlakova-doprav.A200605_120709_ekonomika_maz

Náhledové foto: Pixabay