Dotace firem jsou zbytečné. Stanjura by chtěl ročně podporu snížit o 30 miliard

Zbyněk Stanjura

Pokud musí být firma dotována, nejspíše není její provoz zrovna dvakrát rentabilní. Takto logicky uvažují mnozí z nás. Úspěšná společnost má pochopitelně vysoké zisky, které svou hodnotou překračují znatelně náklady. Jestliže potřebuje dotovat, pak je logicky ztrátová a někdo na její provoz doplácí. Nejčastěji stát. Ostatně stačí se podívat na hospodaření České pošty, na kterou se předchozí vláda bála sáhnout, ač byla ve ztrátě. Nyní ministr Stanjura ve své honbě za snížením rozpočtového schodku o 70 miliard korun hledá úspory právě v oblasti dotací.

Seškrtání národních dotací pro firmy

O faktu, že dotace křiví trh, není třeba nijak výrazně diskutovat. Stanjura hodlá seškrtat národní dotace pro firmy a pokles odhaduje v desítkách miliard korun. Ostatně podobným návrhem se holedbali opoziční poslanci již za minulé vlády. Neprošel a ani nemohl, vždyť z dotací žila a žije jedna velká nejmenovaná firma jednoho pána, který chtěl být prezidentem a dělal pro to úplně vše.

Snížení dotací minimálně o 30 miliard korun

Jedná se z hlediska ministrova záměru o jakýsi minimalistický cíl. Za rok by skutečně oněch 30 miliard chtěl na dotacích ušetřit. Omezení samotných dotací lze chápat také jako reakci na zdražení potravin a některých dalších komodit. Producentům se mohly solidně zvýšit zisky, takže už by dotace logicky potřebovat nemuseli.

Dotace nemohou být plošné, křiví trh

Nepochybně. Zákazníci by jasně měli vědět, jaký má kdo podíl na cenách. Plošné rozdávání dotací je nesmysl. Ekonomické prostředí se může díky jejich absenci uzdravit. Jen je třeba být v některých oblastech velmi opatrný.

Někde to bez dotací nejde

Typický je v tomto ohledu třeba chov zemědělských zvířat. Tady to bez dotací zřejmě třeba u takových producentů masa jen tak nepůjde. Možná by vše bylo ale možné regulovat sníženým dovozem masa z cizích zemí. Je to právě levný sortiment ostatních zemí, který nutí mnohé chovatele zavírat chovy. Podobně je to ale i v zemědělství. Likvidace sadů a snížení plochy pro pěstování jsou toho jasným dokladem. Tady by vláda měla zasáhnout a ochránit tuzemské pěstitele a chovatele. Ideálně ale ne pomocí dotací.

Zdroje info: Autor, https://www.e15.cz/domaci/dotovat-firmy-je-zbytecne-mini-stanjura-o-30-miliard-rocne-hodla-podporu-seskrtat-1397652

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.