Dostupné bydlení? Stát podpoří nájemní bydlení

byty

Situace s byty není příznivá. Bydlení je to, oč tu běží. Ne každý má možnost získat hypotéku a pořídit si vlastní byt. Řada se potýká s hledáním střechy nad hlavou v rámci získání pronájmu. Problém bývá nejen s výší samotného pronájmu, ale i s jeho délkou, pro kterou je pronajímán. Vláda hodlá pomoc v podobě podpory nájemního bydlení. Jak?

Strategie aneb plán vlády

Státní fond podpory investic (SFPI) spouští program na podporu nájemního bydlení. Blíže projekt představil na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Jeho úřad se zabývá přípravou návrhu zákona o podpoře bydlení. Vláda by normu měla dle legislativního plánu dostat do října. Podle slov Ivana Bartoše je v rámci zlepšení bytové situace v ČR nutné, aby jednotlivé změny byly na všech úrovních systému bydlení vnitřně provázané. Nejde podle jeho slov od sebe zcela oddělit kroky, jako jsou zákony, investice do výstavby či podpora obcí při přípravě projektů.

Podpora se bude podle ministra Ivana Bartoše skládat z dotace a úvěru. Kombinace se nastaví dle situace na daném místě. Účelem dotace je údajně „rozpohybování“ nájemního bydlení a přispění ke vzniku bytů. Za 800 milionů korun by mohlo vzniknout zhruba 300 nájemních bytů. Ministr Ivan Bartoš vzápětí prohlásil, že to situaci podstatně nezlepší, ale je to jeden z prvních kroků podpory. O půl miliardy mohou zažádat radnice, o 300 milionů korun spolky i soukromí investoři. Získané peníze se mohou použít na novou výstavbu i rekonstrukci. Vzniklé byty by se pronajímaly za cenu, která je v daném místě obvyklá, a to prý nejméně po 20 let.

Vize v rámci bydlení do roku 2025

Do roku 2025 půjdou ze SFPI na výstavbu bytů celkem 3 miliardy korun. V těchto dnech probíhá jednání také s Evropskou komisí o dalších 8 miliard korun z Národního plánu obnovy. Podpořené nájemní byty se nabídnou lidem, kteří nemají vlastní nemovitost nebo je bydlení stojí značnou část příjmů, jako jsou například samoživitelky, senioři.

Výstavbu bytů mají podle Ivana Bartoše usnadnit změny stavebního zákona, který by měl v příštím měsíci projednávat Senát. Vzniká rovněž zákon o podpoře bydlení, aktuálně jeho předlohu posuzují jednotlivé odbory ministerstev pro místní rozvoj práce. V květnu by ji pak mohly obdržet ostatní resorty. Podle legislativního plánu by vláda měla dostat návrh v říjnu a zákon by mohl začít platit od roku 2025.

Kromě toho se pracuje na úpravě nájemních vztahů. Jedná se zejména o nežádoucí krátkodobé nájemní smlouvy. Zároveň je snahou ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti najít způsob, jak zjednodušit a urychlit proces vyklizení nemovitosti a současně v takovém případě zajistit nájemci přiměřenou ochranu.

Zdroj: https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/bartos-do-dostupneho-bydleni-chceme-v-pristich-let

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/podpora-najemni-bydleni-mmr-bartos.A230424_132057_ekonomika_rie

Náhledové foto: Pixabay