Do jaké výše jsou vaše vklady v bance pojištěny

peníze

Když máte v bance své úspory, do jisté míry se nemusíte bát. Vaše vklady jsou do určité výše pojištěny ze zákona. Například při platební neschopnosti a krachu banky tak máte jistotu, že o své peníze nepřijdete. Do jaké výše se vám vaše vklady pojišťují? A jaké jsou další podmínky?

Krach banky – o všechny peníze nepřijdete

Může se stát, že i babka nebo družstevní záložna zkrachuje. Přestane disponovat prostředky, které jsou potřebné k dostání jejich závazkům. To lze například ilustrovat na zkrachovalé Sberbank ČR, která přestala být likvidní, když na ni po únoru tohoto roku byly uvaleny sankce kvůli ruské útočné válce na Ukrajině. Zkrachovala, avšak lidé se nemuseli bát. Do jisté míry jsou jejich prostředky pojištěny.

Fond pojištění vkladů

Pro takové případy existuje od roku 1994 Fond pojištění vkladů. Jde o institut, který stojí za bankovní stabilitou a pomáhá klientům bank, které nejsou schopny vyplácet vklady. Banky, družstevní záložny a stavební spořitelny jsou ze zákona povinny přispívat do tohoto fondu peníze. Z peněz, z kterých se fond skládá, se pak vyplácejí klienti například zkrachovalých bank. Od roku 2016 jde o takzvaný Garanční systém finančního trhu, který za dobu své existence vyplatil již 45 miliard korun asi 350 tisícům klientů.

Do jaké výše máte pojištěné vklady

O své peníze v případě krachu banky nepřijdete do limitu 100 tisíc eur, tedy asi 2,5 milionu korun. V tomto případě dostanete 100 % svých peněz, včetně případných úroků. Nejde však o vklad na jednotlivých účtech, vklady se sčítají. Tyto peníze tedy dostanete z garančního systému. Limit pojištění se však může zvýšit na dvojnásobek, tedy až na 5 milionů korun a to v případě, kdy vyšší částka souvisí se změnou sociální situace. Typicky jde například o prostředky z prodeje nemovitosti sloužící k soukromému bydlení, o prostředky vyplacené jednorázově ze spoření na důchod se státním příspěvkem, peníze z vypořádání společného jmění manželů, z pojistného plnění při úrazu, invaliditě či smrti a podobně.

Zdroj: https://www.penize.cz/osobni-ucty/432502-pojisteni-vkladu-v-bance-jak-funguje-a-kdy-zacne-vyplata, https://www.penize.cz/ucty-karty/437634-co-vite-o-pojisteni-vkladu-v-bance-ukazte-se-a-vyhrajte

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.