Dětští zbohatlíci: Komentování her jim vynáší miliony

egaming

Máte doma dítě, které sleduje na YouTube nebo TikToku či někde jinde někoho, kdo hraje hry? Vaše odpověď bude nesjpíše kladná. Možná se jako rodiče budete čertit nad tím, co všechno tam daný hráč říká. Také se pravděpodobně budete divit, co vlastně vaše dítě na takovéto sledování nějakého gamera baví. V neposlední řadě vás asi také tak trochu naštve fakt, že daný hráč komentující svou činnost vydělává několikanásobně více než vy. To je tak ale asi všechno, co se stane. I nezkušení hráči streamující své hraní vydělávají třeba i na vašich dětech, potažmo vás samotných doslova balík.

Za špičku se plat

Známých hráčů je bezesporu vcelku dost. Jmenovat můžeme třeba Petra Jiráka, který je označován jako Xnapy. Tento gamer se dokázal dostat na Twitchi hodně vysoko a má početné publikum. Jedná se o příznivce her League of Legend nebo Counter Strike. Sám hovořil pro deník e15 o tom, že hraní a komentování her není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Stejně ta představuje velký pojem v oblasti hraní her Vojtěch Fišar označovaný jako Agraelus. Podle magazínu Svět Androida vydělával tento hráč bez odečtení podílu pro Twitch a daní celkem 1 340 100 měsíčně. Měl přitom v roce 2019 celkem 290 000 sledujících a 10 000 platících uživatelů.

Ne každý se dostane na vrchol

Všichni určitě nemají to štěstí, že se dostanou na úplný vrchol pyramidy. Pochopitelně najdeme zejména na TikToku a YouTubu spousty lidí, kteří sice hrají, nicméně jejich výdělky nejsou nijak astronomické, ale ne nízké. Přesto i tak nespisovným a nám dospělý na hony vzdáleným komentováním vydělávají velké peníze. Stačí hrát hry typu Minecraftu nebo Robloxu. Anglické výrazy míchající se s těmi našimi často nespisovnými jsou jasným dokladem jejich nevyzrálosti. Děti je ovšem doslova žerou. Dívaly by se na jejich kanály v podstatě neustále a odběr mají zajištěn.

Úpadek herního průmyslu?

Herní svět je nepochybně. Bohatý, nicméně ekonomická situace současnosti se bezesporu promítá i v něm. Meziroční úbytek diváků je citelný, často až poloviční. Lidé zkrátka mají mnohem méně času. Neprofesionální hráči ale tuto skutečnost jen tak nepocítí. Malé děti navštěvující mateřskou školu nebo nižší třídy prvního stupně čas mít vždycky budou. Obzvláště tehdy, když mají rodiče spousty starostí s tím, aby uživili rodinu.    

Zdroje info: Autor,

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hranim-her-vydelavaji-miliony-do-exkluzivniho-klubu-patri-nove-i-jeden-cech-79641

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/herni-byznys-prerusta-do-obrich-rozmeru-i-ceske-gamery-ale-pribrzduje-ekonomicka-recese-1394987

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.