Deník N žaluje prezidenta, nesděluje jim informace

Miloš Zeman

Deník N podává žalobu na Kancelář prezidenta republiky. Proč? Protože prezident se rozhodl, že od května tohoto roku nebude poskytovat informace některým médiím. V čem spočívají argumenty Deníku N? Na to se nyní zaměříme. Pojďme na to!

Kancelář je úřad a musí sdělovat informace

Základní myšlenka Deníku N je, že Kancelář prezidenta republiky je veřejný úřad jako každý jiný. Proto si tedy Kancelář nemůže vybírat, komu bude informace sdělovat, a komu naopak nikoli. Jde totiž o zákonnou povinnost tohoto úřadu. Na druhé straně jsme se také dočkali komentáře z okolí prezidenta. jeho mluvčí Jiří Ovčáček se pro ČTK vyjádřil tak, že mu krok Deníku N nestojí za jedinou reakci.

Koho Hrad ignoruje

Na konci května Kancelář prezidenta republiky rozhodla, že přestane poskytovat jakékoli informace několika médiím. Kancelář se při tomto rozhodnutí vyjádřila, že neposkytováním informací chce bojovat proti dezinformacím. Od této doby tedy prezident a jeho kancelář neposkytují informace Respektu, Seznam zprávám, Deníku N a pořadům České televize, mezi které patří 168 hodin a Reportéři ČT. Dle Kancléře Vratislava Mynáře některá média získávají informace od pracovníků Hradu nestandardním způsobem. To však dotčená média odmítají.

Deník N podává správní žalobu

Deník N se tedy svých práv, respektive donucení povinnost Kanceláře prezidenta republiky, domáhají správní žalobou. Dle média je totiž rozhodnutí nezákonné, protože jde o projev diskriminace a narušení práva občanů na informace. V prohlášení Deníku N stojí také to, že nepovažují za úkol médií soudit se se státními úřady. Rozhodnutí je však natolik vážné, že neměli na vybranou. Dále deník zmiňuje, že nejedná jen ve svém zájmu, tj. zájmu Deníku N, ale i v zájmu všech dotčených médií, jakožto i občanů České republiky, kteří mají právo na informace. Na rozhodnutí soudu si tedy budeme muset počkat.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/denik-n-zaluje-zemanovu-kancelar-neposkytuje-informace-nekterym-mediim/2071992
Náhledové foto – Kancelář prezidenta republiky

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.