Data potvrzují rekordní pád české ekonomiky

02_komise

Český statistický úřad vydal detailní tiskovou zprávu o vývoji hrubého domácího produktu české ekonomiky za rok 2020. Očekávání rekordního poklesu HDP, jakožto jednoho z nejvýznamnějších ukazatelů ekonomické kondice. V roce 2020 naše ekonomiky meziročně klesala o 5,6 %, což je vůbec nejhorší výsledek v novodobé české historii.

Zpřesněný odhad ČSÚ

Český statistický úřad vydal zpřesněný odhad vývoje české ekonomiky v roce 2020. České hospodářství, respektive HDP, klesalo v tomto roce o 5,6 % oproti hodnotám v minulém roce. Jde o historicky nejvyšší meziroční propad ekonomiky. Srovnávat se s ním může jen ten z roku 2009, kdy Česko, stejně jako celý svět, zasáhla globální finanční a ekonomická krize. Tedy hrubý domácí produkt České republiky klesal o 4,5 % oproti roku 2008. Za posledních dvacet let klesala česká ekonomika ještě jednou, a to v roce 2012. Tehdy však jen o 0,7 %.

Poslední kvartál pokles zmírnil

Známe i další data. Například vývoj v posledním kvartále roku 2020. Tedy vývoj za měsíce říjen, listopad a prosinec. V tomto čtvrtletí klesala meziročně česká ekonomika o 4,7 %, přičemž oproti třetímu čtvrtletí přinesla závěrečná část roku růst o 0,6 %. Již předběžné odhady počítali s podobnou situací. Poslední kvartál však očekávání mírně překonal. Počítalo se totiž s tím, že oproti třetímu kvartálu bude poslední kvartál roku 2020 růst jen o 0,3 %.

Co za poklesem nejvíce stojí?

Ještě než začneme probírat negativní vlivy roku 2020, je dobré si říci, co je na vývoji HDP v roce 2020 pozitivní. Zejména lze říct, že v prvním pololetí roku 2020 různé instituce výrazně zvyšovali odhady propadu české ekonomiky. Padaly i tipy, že by mohlo jít o dvojciferný pokles. To se naštěstí nepotvrdilo. Stejně tak je pozitivní, že poslední kvartál se relativně “povedl” díky českému průmyslu. Zejména vznikly rekordní přebytky v zahraničním obchodě. Bohužel však klesala spotřeba domácností. A to až o 4 % oproti třetímu čtvrtletí. Pokles HDP za celý rok je pak samozřejmě způsobem koronavirovou pandemií a následnými vládními restrikcemi. Zasažena byla tedy nabídka, zejména v segmentech pohostinství, služeb, cestovního ruchu a podobně. Celkový hospodářský pokles se však projevil i na poptávkové části. Méně se totiž investovalo, stejně jakožto i domácnosti méně nakupovaly.

Zdroj info: ČSÚ v TZ dostupné z: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/tvorba-a-uziti-hdp-4-ctvrtleti-2020

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.