Daňový balíček vlády. Co vše podraží

Vláda v minulých týdnech prosadila v Poslanecké sněmovně daňový balíček, který u mnoha položek zvýší daňové sazby. Přesto, že jej nejspíše neschválí Senát, kde vláda nemá většinu, zdá se býti jen formalitou jeho přehlasování opět dolní komorou. Pojďme se tedy podívat, co vše nejspíše podraží.

Spotřební daň na alkohol

Částka, která se platí za líh, bude od příštího roku vyšší. Konkrétně o 13 %. Z nynějších 57 korun na 64,50 korun. Jak to pocítíte při koupi alkoholu obchodě. Dle kalkulací by se měla nějaká ta lahvinka zákazníkovi prodražit asi o desetikorunu. Tato daň se zvyšuje poprvé od roku 2009. A v našem regionu nejde o nic neobvyklého. Okolní státy mají srovnatelné daň na líh. Dokonce vyšší daň je v Německu nebo Polsku. To bylo jedním z argumentů ministryně financí Schillerové (ANO). Můžeme se však ptát, jak moc to se zdaněním alkoholu kvůli zdravotním důvodům vláda myslí. Spotřební daň z piva totiž v roce 2020 růst nebude. Naopak vláda ještě před tímto balíčkem schválila snížení DPH na točené pivo. Dále Piráti ve Sněmovně prosadili pozměnění vládního návrhu a do balíčku tak přidali osvobození po domácku vařeného piva od DPH. Danit se tak bude až od 2000 litrů. Daň na nešumivé víno zůstává na hodnotě nula.

Zdanění tabáku

Dále asi daňový balíček nepotěší aktivní kuřáky. Spotřební daň na cigarety rostla již v minulých letech. Vždy o jednotky korun. Nyní o 5 korun, což při dani z přidané hodnoty, prodraží kuřákům jednu krabičku asi o 10 korun.  Daň, která se platí z cigaret bude totiž vyšší. Z 27 % stoupá na 30 % + ze 1,46 na 1,61 u pevné části daně. Dále také vzrostla asi o desetinu daň na tabák (ke kouření či surový), doutník nebo zahřívané tabákové výrobky.

Vklad do katastru nemovitostí

Dále podraží vklad do katastru nemovitostí prostřednictvím zvýšení poplatku, který se za tento úkon vybírá. A jde o nejvyšší nárůst v tomto daňovém balíčku. Z 1000 korun totiž stoupá tato daň na 2000 korun. Růst je tedy stoprocentní. Vláda tento nárůst vysvětluje inflací, kterou země zaznamenala od roku 2012, kdy byl poplatek naposled navyšován, a zvýšení administrativních nákladů v řízení. To mělo být zapříčiněno hlavně rekodifikací soukromého práva, dle jehož norem se řízení provádí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *