Peníze

Daňové přeplatky: Kdy je možné daně dostat zpět?

Pokud jste jako zaměstnanec požádali svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, můžete se v určitých případech těšit na vratku daně někdy až v tisících korun. A v jakých případech tedy zaměstnanec daňový přeplatek obdrží? Třeba při slevách na poplatníky, slevách na dítě neb u určitých nezdanitelných položek.

Sleva na poplatníka a na manželku/ manžela

Zaměstnanci mají nárok na základní slevu na poplatníka, která za rok 2018 činí 24 840 Kč.  Tuto slevu na poplatníka uplatňují zaměstnanci už během roku, za každý měsíc to je tedy 2 070 Kč.  Sleva na poplatníka se ovšem poměrně nekrátí, takže i zaměstnanci, kteří pracovali jen po část roku, mají při ročním zúčtování nárok na daňovou slevu také, a tím pádem mají nárok na daňový přeplatek. Sleva na poplatníka se uplatňuje měsíčně, naopak sleva na manžela/ manželku až po roce. Nárok na slevu na manžela/ manželku má ten zaměstnanec, jehož manžel / manželka měl vlastní příjmy za rok 2018 do výše 68 tisíc korun. Sleva pak činí 24 840 Kč.

Slevy na dítě a školkovné

Slevu na dítě je možné uplatnit při každoměsíční výplatě během roku. Za rok 2018 si můžete uplatnit částku ve výši 15 204 Kč na první dítě, na druhé dítě 19 404 Kč, na třetí a každé další 24 204 Kč. Pokud máte dítě se ZTP/P, tak se částky ještě zdvojnásobují.  Jestliže máte dítě navíc v mateřské škole, je možné uplatnit ještě školkovné, ale to za celý rok nikoliv měsíčně. Za rok 2018 činí školkovné za každé dítě 12 200 Kč.

Nezdanitelné položky

V zákoně o dani z příjmu v paragrafu 15 jsou uvedeny nezdanitelné položky, o které se dá snížit daňový základ, ale nesnižují přímo vypočtenou daň z příjmu. Nezdanitelné položky snižující daňový základ uplatníte za celý rok.  Při splnění podmínek se jedná o tyto nezdanitelné příjmy: zaplacené úroky z úvěru na bydlení; dary; zaplacené příspěvky na životním, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní připojištění; dále příspěvky na vzdělání a odborářské příspěvky.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

13 komentářů

 1. IRENA dBALÁ Odpovědět

  dobrý den mám prosbu o radu v roce 2018 jsem 10 měsíců byla v pracovní neschopnosti .V lednu 2019 jsem žádala u zaměstnavatele o zúčtování daní .Včera mi přišly vrácené daně 1050 kč.Mohu poprosit o radu kam se obrátit zdá se mi to opravdu velmi málo .Děkujái za radu s pozdravem Irena Dbalá

  1. Stanislava Odpovědět

   Dobrý den, pokud jste v r. 2018 odpracovala jen 2 měsíce, byla Vám vrácena sražená daň z příjmu z výplat za ony dva měsíce. Nic víc Vám vrátit nelze.

 2. Lenka Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat jaký je rozdíl v uplatnění slevy na prvni a na druhé dítě krom jiné častky. Je jedno v jakém pořadí je vypíšu ?Děkuji

  1. Radka Odpovědět

   To se nedá takhle říct. Možná třeba taky nic a možná dost. Záleží na příjmu a na skutečně stržených daních.

 3. Jan Petržel Odpovědět

  Dobrý den.Reaguji na příspěvek paní Ireny Dbalé a zároveň na článek nad ním, kde se píše,že sleva na poplatníka se poměrně nekrátí a přesto paní dostala jen zůčtování za 2 měsíce.Můžete mi to nějak osvětlit.Děkuji a jsem s pozdravem Daním zmar.Jan Petržel.

 4. Pavel Němec Odpovědět

  Dobrý den nastoupil jsem do prvního zaměstnání 1.11, v květnu jsem úspěšně složil maturitní zkoušku a pak studoval dálkově vysokou školu jak vysokou můžu čekat vratku na dani ?

 5. Jana Odpovědět

  Dobrý den,prosím kolik by jsem měla dostat vrácení daní za rok 2018 .Byla jsem zaměstnaná od 19.3.2018-30.11.2018 . Můj výdělek byl 185 718 Kč

 6. Tommy Odpovědět

  Dobrý den. To si tedy pani Irena za 2 mesice v práci vydělala celkem 11.000,- v super hrubé mzdě? To je nesmysl přece.

 7. Jaroslava Odpovědět

  Je nárok na vrácení odpočitatelné položky, pokud nebyla uplatňována od ledna do srpna, kdy žil syn v zahraničí a v ČR nastoupil jako zaměstnanec v září 2018?Hrubý příjem od září do konce roku činil cca 150tisíc.Děkuji.

 8. Zaneta Odpovědět

  Dobrý den chtěla bych se zeptat přítel podaval 28 .2 daně, a ja 20 .3 zajak dlouho to pošlou ,dubnu nebo květnu. Děkuji

 9. MARIE KRULIKOVA Odpovědět

  DOBRÝ DEN CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT KOLIK LET ZPĚT MŮŽU ŽÁDAT ÚLEVU NA DANÍCH .DĚKUJÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *