Peníze
14.3.2019
Kategorie: Daně, Novinky

Daňové přeplatky: Kdy je možné daně dostat zpět?

Pokud jste jako zaměstnanec požádali svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, můžete se v určitých případech těšit na vratku daně někdy až v tisících korun. A v jakých případech tedy zaměstnanec daňový přeplatek obdrží? Třeba při slevách na poplatníky, slevách na dítě neb u určitých nezdanitelných položek.

Sleva na poplatníka a na manželku/ manžela

Zaměstnanci mají nárok na základní slevu na poplatníka, která za rok 2018 činí 24 840 Kč.  Tuto slevu na poplatníka uplatňují zaměstnanci už během roku, za každý měsíc to je tedy 2 070 Kč.  Sleva na poplatníka se ovšem poměrně nekrátí, takže i zaměstnanci, kteří pracovali jen po část roku, mají při ročním zúčtování nárok na daňovou slevu také, a tím pádem mají nárok na daňový přeplatek. Sleva na poplatníka se uplatňuje měsíčně, naopak sleva na manžela/ manželku až po roce. Nárok na slevu na manžela/ manželku má ten zaměstnanec, jehož manžel / manželka měl vlastní příjmy za rok 2018 do výše 68 tisíc korun. Sleva pak činí 24 840 Kč.

Slevy na dítě a školkovné

Slevu na dítě je možné uplatnit při každoměsíční výplatě během roku. Za rok 2018 si můžete uplatnit částku ve výši 15 204 Kč na první dítě, na druhé dítě 19 404 Kč, na třetí a každé další 24 204 Kč. Pokud máte dítě se ZTP/P, tak se částky ještě zdvojnásobují.  Jestliže máte dítě navíc v mateřské škole, je možné uplatnit ještě školkovné, ale to za celý rok nikoliv měsíčně. Za rok 2018 činí školkovné za každé dítě 12 200 Kč.

Nezdanitelné položky

V zákoně o dani z příjmu v paragrafu 15 jsou uvedeny nezdanitelné položky, o které se dá snížit daňový základ, ale nesnižují přímo vypočtenou daň z příjmu. Nezdanitelné položky snižující daňový základ uplatníte za celý rok.  Při splnění podmínek se jedná o tyto nezdanitelné příjmy: zaplacené úroky z úvěru na bydlení; dary; zaplacené příspěvky na životním, penzijní pojištění nebo doplňkové penzijní připojištění; dále příspěvky na vzdělání a odborářské příspěvky.

11 komentářů
 1. abrahamova.irena@seznam.cz'
  • stana.kolkova@seznam.cz'
 2. mikovalenka78@email.cz'
 3. rvdp@seznam.cz'
  • toba@seznam.cz'
 4. honza.petrzel@seznam.cz'
  • toba@seznam.cz'
 5. dan0091@seznam.cz'
 6. janavalchar@seznam.cz'
 7. crazytominos@seznam.cz'
 8. jaroslavasteflova@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *