D1 mohla být hotová už předloni: Za průtahy mohou dle Babiše ekologové

Karel Havlíček

Tak už je to tady, měli bychom mít hotovou dálnici D1. Poslední opravovaný úsek nacházející se mezi Mirošovicemi a Kývalkou byl dokončen. Podle premiéra jde o maximálně kvalitní stavbu, která by měla mít životnost 30 let s tím, že se na ni vztahuje 10 let trvající záruka. Rekonstrukce nebyla nijak levnou záležitostí, vyšla na 21,8 miliardy korun. Andrej Babiš také nezapomněl připomenout, že za průtahy mohou ekologové.

Tříleté zdržení

K odsunutí termínu dokončení dálnice došlo hned dvakrát. Stavba začala v roce 2012 a končit měla v roce 2018. Za vším dle premiéra stáli aktivisté. Hotovo mělo být už před okem a půl. Také ministr průmyslu Karel Havlíček byl rád, že práce úspěšně skončily. Upozornil na to, že dělníci pracovali za provozu, tedy v momentu, kdy se po dálnici proháněly automobily. Riskovali své životy a zdraví. Ač měli kvalitní vybavení, stavební pneumatikystavební pneumatikyna kolech vozů a další věci, museli pracovat v poměrně ztížených podmínkách.

Dálnice D1

Foto: Úřad vlády ČR

Během oprav projelo po dálnici velké množství aut

Konkrétně se jednalo o 128 milionů automobilů. Mimo jiné došlo k modernizaci celkem 92 mostů a realizaci 35 nadjezdů. Od Brna na Prahu je dálnice bez jakýchkoli dopravních omezení. Stejně tak by tomu mělo být i v opačném směru. Došlo také k rozšíření dálnice o 0,75 metru na každé straně. Vozy mající gumové pásygumové pásy a další technik se postarala o tom, že kvalita vozovky je vysoká. Mimo jiné byly také položeny optické kabely a telematická opatření. Zapomenout nemůžeme ani na protihluková opatření. Zbudovány byly i čtyři ekodukty, aby byla umožněna bezpečná migrace zvěře.

Na části D1 se začne opět pracovat

Už příští rok se začne rozšiřovat dálnice u Brna na šest pruhů. Konkrétně se bude jednat o práce mezi 182. a 210. kilometrem. Zapomenout nelze ani na opravu mostu Šmejkalka vedoucího přes Hrusický potok u Senohrab u Prahy

Kritika Pirátů

Jejich předseda Ivan Bartoš hovořil o potěmkinových vesnicích a o tom, že se vše otevíralo narychlo před volbami. Vyškrtnuto bylo několik mostů. Hovořil také o vládních švindlech.

Zdroj info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/odstraneni-zuzeni-d1-dokonceni-babis-premier-havlicek-matl.A211001_162720_domaci_mkop

Náhledové foto: Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.