ČR hrozí, že nedočerpá více než 500 miliard korun evropských dotací

EU

Česká republika se opět dostala do velmi nepříjemné situace. Reálně jí hrozí, že nedočerpá balík, který pojímá přes 500 miliard korun, jež mají proudit na dotacích z Evropské unie. Ministerstvo pro místní rozvoj mělo začít finanční prostředky rozdělovat již letos, nicméně u výzva pro obce či byznys se ale neotevřela ani jedna. Čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU tak nabralo více než roční zpoždění.

Peníze mohou chybět v mnoha segmentech

Jednoznačně. Postrádány budou hlavně při budování dalších dálnic a také v oblastech vědy, zaměstnanosti a vzdělávání. Právě v rámci těchto programů by měly evropské peníze naší zemi pomoct.

Kdo je na vině?

Samozřejmě Česká republika, nicméně i Evropská unie. Vždyť ke schválení příslušené legislativy došlo až v červnu letošního roku. Evropský parlament a Rada EU si daly na čas. Čerpání tak už mohlo před půlrokem začít. Na vině průtahů byly především staré země EU, které nechtěly financovat z jejich pohledu nesmyslné projekty. Problémy měli hlavně s korupcí, dotacemi týkajícími se nevěstinců nebo s dotováním rozhleden v údolí či se střetem zájmů. Vláda o tom všem věděla a mínila, že první peníze půjdou zájemcům letos na podzim. Nestalo se tak.

U Národního fondu obnovy je to podobné

Právě z toho je vyčleněno na dotace 191 miliard. Ty by měly pomoct státu k oživení ekonomiky, již zdecimoval koronavirus. Ministerstvo průmyslu s vypisováním dotačních výzev bohužel teprve začíná. Když se řídí stát jako firma, není divu. Co si můžeme slibovat od nové vlády, uvidíme sami.

Zdroj info: https://www.e15.cz/domaci/euromiliardy-opet-v-ohrozeni-cesko-ma-zpozdeni-hned-na-startovni-care-1386199?fbclid=IwAR2_WypcrsM1sXWscgoHu-VLKWbAdlZ1yIrWKJnDL2DPaxWL_cBp1T1nolQ

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.