Koronavirus

Covid jako podvod? Srovnejte si fakta

Řeč čísel umí být někdy opravdu zajímavá. Pokud se jen trochu umíte dívat okolo sebe, pak určitě víte, kolika možnými způsoby je možné interpretovat jeden a týž graf či výsledek. Interpretace podávaná autoritami bývá považována za správnou. Ovšem pokud si uvědomíme, že dějiny vždycky píší vítězové, určitě se vyplatí prohlédnout si vše i z trochu jiné stránky.

Například epidemie covidu 19 alias nového typu coronaviru. Bývá prezentována jako celostátní, jako velký společenský problém. Ovšem stačí se podívat na čísla. Data z poloviny prázdnin (poslední, jež lze zatím vyhodnotit) nic katastrofického neukazovala.

Jak koronavirus ovlivňuje náš každodenní život?

Jednoduchým výpočtem bylo možné zjistit, že koronavirus se tím či oním způsobem týká pouhých 0,044 % obyvatel. Ano, jde o průměr. Logicky tedy kraje s vyšším procentem jsou vyvažovány oblastmi, kde se počet nakažených pohybuje v mnohem nižších číslech.

Koronavirus

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když čísla hovoří jinak než vyděšení reportéři

Ale pojďme se podívat dál. Opět vztaženo na ČR. A to konkrétně na počet úmrtí. Nebudeme teď rozlišovat pojmy jako „zemřel s koronavirem“ nebo „zemřel na koronavirus.“ Pro účely tohoto článku budeme počítat s druhou kategorií a přesto se čísla nijak dramaticky nezvýší. Spočítali jsme to za vás.

 • V celé ČR zemřelo za dobu pandemie pouhých 0,0036 % nemocných. Nejsou důležitá konkrétní čísla. Spíše jen právě tohle procento.
 • A pokud bychom vztáhli počet mrtvých k těm, o nichž víme, že byli prokazatelně nakaženi, pak se vše posune jen nepatrně výše – konkrétně na 0,156 %.

Pořád nikde nevidíme žádnou katastrofu, která by měla nastat. Zvláště druhé číslo nijak nevypovídá o tom, zda celá republika nosí roušky či zda jsou či nejsou povoleny hromadné akce. Počet prokazatelně nakažených vs. počet mrtvých. Více asi není třeba dodávat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.

11 komentářů

 1. jarda Odpovědět

  přesně, koronavir je nafouknutá bublina, statistiky jsou hodně nepřesné a dement prymula streaší lidi

  1. Jan Odpovědět

   To máš tedy Jardo fakt recht, a protože jsou čísla tak neúprosná, mám take jedno, oproti běžnému stavu cca 300 mrtvých deně, jich momentálně máme přes 400, nárust úmrtí o 25% nic neni.

   A pohřební služby přeci mohou klidně přejít na třísměný provoz, nic se nestane.
   (tohle není prto vás, ale pro ty hlupáky co číslům nerozumí, nárust mrtvých je kuli stavu covidu před 14 dny, ty počty nakažených z dnes znamená nárust mrtvých za den o cca 75%).

   1. Ilona Odpovědět

    Pokud by byly čísla nárustu pravdivá a mrtví umírali všichni na covid, museli by být ve stresu patologové a ne pohřební služby. Nikde není ale pitvou prokázané, že umřeli na covid. Jinak si myslím, že covid je skvělá epidemie, protože díky ní už nemáme žloutenku, chřipku, cukrovku, infarkt, rakovinu a spoustu jiných civilizačních nemocí, na které se běžně umíralo.

   2. Robert Odpovědět

    Nárůst o 100 mrtvých denně? Právě vám je určen tento článek. Za půl roku máme 3000 zemřelých na covid. Podle vás by to od března bylo dnes již 21 000. Jen demet ten rozdíl nevidí.

 2. Pišta Odpovědět

  Jen pro další informaci, která tady ale vlastně asi nemá co dělat, nebo nikomu nic podstatného neřekne. Už od března stojí a nic nedělá několik uhelných elektráren, během roku u nás mohlo dojít při určité horší situaci k black-outu – teď mluvím o elektrice o zásobování elektrikou. Co by znamenal takový black-out, o tom můžeme porůznu spekulovat – záleželo by, jak dlouho by asi trval. Každopádně – mělo by to nějaký ten následek. Prostě by záleželo – jak dlouho. Ale nemyslím si, že by to bylo nějak moc výrazné u nás. Ale přesto – prostě by to nějaký ten následedek mělo. Byli jsme v tomto roce 2020 – okolo těch prázdnin, nebo spíše možná po prázdninách – k němu blízko. Mnohem zajímavější však bylo – že k němu byli blízko hlavně v Německu. Stačilo k tomu pouze aby přestal foukat vítr a svítit více slunce. A zelená energie nechala člověka potom tzv. ve „štychu“. Velmi zarážející je pro mě, že „lze“ tzv. vypnout nějakou velkou uhelnou elektrárnu- a dlouhodobě. To není jen tak. To není vůbec jednoduchá záležitost. To obnáší nejen vypnutí, ale samozřejmě to něco i znamená. Znamená to to, že průmysl prostě stojí – volně řečeno. Nestojí úplně – ale znamená to to, že není potřeba energií, tzn. pak nemohu očekávat ani to, že se bude něco vydělávat. To už je ale mnohem větší problém. Pak to znamená, že stát nebude mít zdroje peněz, protože nebudou daně, bude jich míň a to potom bude znamenat, že to bude muset stát vyřešit nějak – aby peníze byly. O tom, kde a jak brát – nechť si každý rozmyslí sám. Možností je určitě více. Nevím o tom, že bych někdy ve zprávách slyšel něco o zastavených elektrárnách. Ani něco o tom, že se zastavily některé bloky našich jaderných elektráren a ještě jedna uhelná tuším a díky tomu došlo k citelnému propadu výroby elektřiny. Neslyšel jsem nic o tom, kolik nás tato epidemie zatím stála, co nás to bude stát a co to bude znamenat pro život. V tomto státě nevím o někom, kdo by si neustále půjčoval peníze a nepřišla na něj jednou exekuce. To, co znám osobně je pouze to, že „bez peněz do hospody nelez“.

 3. Mojmas1 Odpovědět

  Plácal, co to napsal by dnes propadl z matematiky.
  20tisíc mrtvých z 10milionů je 0,2%. Takže již 0,2% obyvatel státu zemřelo na covid.
  Z prokazatelně nakažených je to 1,645%.
  Již zemřelo 2x více lidí, než by zemřelo, pokud by chřipku prodělala kompletně celá republika.
  Tuposti zdar!!!

 4. Petr Lněnička Odpovědět

  Tak nějak nevím ……
  Když vezmu současná čísla ( 28.2. ), tak je v současné době evidováno
  cca 1 200 000 prokazatelně nakažených, z toho zemřelo 20 000 lidí.
  To znamená 1,67 % což je 10 x více, než uvádí autorka !
  Napsat : „Pořád nikde nevidíme žádnou katastrofu, která by měla nastat“,
  zavání cynizmem, nebo přímo hloupostí… Dovolím si autorce doporučit
  návštěvu nejbližší nemocnice. Nebo i ti doktoři jsou snad součástí nějakého
  spiknutí ?

 5. Roman Odpovědět

  Dobré by bylo, kdyby autor článku uměl základní matematické operace – tedy násobení a dělení. Jen když vezmeme oficiální čísla, výsledky se liší desetinásobně. Co je to za lži?? : )

One Ping

 1. Pingback: Mobilní telefon a koronavirus: řada uživatelů zanedbává dezinfekci | Prisma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *