Continental propustí až 7 000 zaměstnanců

pneumatiky

Německý výrobce automobilových dílů a pneumatik Contintental hodlá v rámci úsporného programu propustit až 7 150 pracovních míst. Celkově zaměstnává Continental 200 000 zaměstnanců přibližně v 57 zemích. Propouštění zaměstnanců se má týkat i českých podniků. Zatímco propouštění zaměstnanců v Brandýsu nad Labem je nevyhnutelné, v závodu na výrobu pneumatik v Otrokovicích tomu tak není. V roce 1993 koupil Contintental otrokovického výrobce pneumatik Barum. Společnost chystá propouštět především administrativní, výzkumné a vývojové zaměstnance. Globálně se propustí kolem 3 procent zaměstnanců.

Podniky v Česku

V současnosti nadále probíhá komunikace s odbory, a proto konkrétní číslo není v tuto dobu známé. Jisté je, že se propouštění zaměstnanců nebude týkat otrokovického podniku, zatímco Brandýse se propouštění dotkne. Ten zaměstnává 3 000 pracovníků. V podniku se vyrábí především součástky do automobilů , jako jsou autorádia, multimediální systémy, ovládací panely klimatizace apod. Dané produkty jsou součástí značek Volkswagen, Škoda Auto, BMW, Fiat, Toyota nebo Volvo. Další podniky na území Česka jsou:

  • Jičín,
  • Adršpach,
  • Frenštát pod Radhoštěm,
  • Horšovský Týn,
  • Ostrava

Snižování nákladů

Nejedná se o první krok v ohledu propouštění. Již v listopadu 2023 firma propustila okolo pěti tisíc svých zaměstnanců. Toto propouštění podniku přineslo úlevu ve výši 400 miliard eur, což je něco přes deset miliard korun. Je jasné, že se firma připravuje na fázi, kdy se bude přecházet z aut se spalovacím motorem na elektromobily. Kromě toho společnost naznačila plány týkající se snížení výdajů na výzkum a vývoj na 9 % tržeb do roku 2028 z očekávaných 12 % letošního roku.

Nejen Continental, ale i Robert Bosch a ZF Friedrichshafen se připravují na zpomalení výroby automobilů kvůli zpomalení výroby elektromobilů a slabým výhledům růstu v Číně. Continental kontroverzně nadále vyrábí pneumatiky v Rusku, navzdory konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/vyrobce-autodilu-continental-ruseni-pracovnich-mist.A240214_151304_eko-zahranicni_riehttps://www.business-standard.com/world-news/continental-to-cut-7-150-jobs-in-savings-push-at-struggling-auto-unit-124021401864_1.htmlhttps://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vyrobce-autodilu-continental-zrusi-pres-7000-pracovnich-mist-propoustet-bude-i-v-cesku-1413675

Náhledové foto: Pixabay