mana1

Co to vlastně je management? Teorie i praxe hovoří jasně

Management je v poslední době velice používaným slovem. Ve skutečnosti je to děj, který dělá většina lidí každý den za účelem dosažení určité směrnice nebo cíle. Faktem ale je, že ne každý to dělá dobře. Manažer může být v podstatě kdokoli, kdo se snaží něco zorganizovat – třeba i jen svůj vlastní čas. V tomto článku se ale zaměříme na management firem.

Management v teorii

Podle Katze (1955) je definice managementu následující: management je akt řízení skupiny nebo organizace prostřednictvím řady výkonných, správních a dozorčích funkcí.

Baker (2014) definuje management jako překlad strategií do operací.

Takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Existuje spousta teoretiků, kteří management obsáhle popisují a vysvětlují. Praxe je ale podstatně jednodušší – i když v tomto bodě je potřeba říct, že ne každý ji zvládne.

Management v praxi

Zjednodušeně řečeno, management je akt, kdy se lidé spojují do týmu, aby dosáhli určitého cíle nebo dosáhli určitého cíle s využitím efektivních zdrojů, které jsou k dispozici. Vzhledem k tomu, že organizace jsou vnímány jako systémy, pak je řízení považováno za lidské akce, včetně návrhu, aby se usnadnila výroba užitečných zdrojů z tohoto systému. Manažerská praxe se nemůže opírat o již zažité postupy činností, musí se ale zabývat také tím, jak dané postupy vylepšit – zefektivnit.

Jaké jsou složky managementu?

Management zahrnuje nákup v organizaci, nábor, účetnictví, zvládání mimořádných událostí, prodej, školení, plánování, vyjednávání a uspokojování různých subjektů. Management podniků má různé úrovně – může jít o top management (neboli management vrcholové úrovně), střední management nebo první úroveň managementu. Ať už se ale jedná o kterýkoli management, tak má vždy stejné funkce: plánování, organizování, vedení a kontrola.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *