Co si myslí prezidenští kandidáti o systému důchodů

Důchodci

Dnes se zaměříme na prezidentské volby, které nás čekají příští rok. Podíváme se totiž na to, co si myslí současní adepti na prezidentský úřad o současném systému důchodů a jeho možným reformováním. Pojďme tedy na to!

Diviš by posunul důchodový věk, Bašta odmítá podporu Ukrajiny

Nutno dodat, že odpovědi vyplývají z rozhovoru webu finmag, kterého se mohli účastnit všichni kandidáti, někteří se však dobrovolně neúčastní. Řeč je o Andreji Babišovi a Josefu Středulovi, kteří své odpovědi nezaslali. Pokud se podíváme na nyní nejméně pravděpodobné adepty na druhé kolo voleb, odpovědi jsou následující. Kandidát a bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima se domnívá, že stárnutí populace je komplexní fakt a výše důchodů je jen dílčí otázkou. Je potřeba přepracovat celý sociální a zdravotní systém tak, aby odpovídal tomu, že lidé tráví v důchodu až ¼ svého života. Dle kandidáta Karla Diviše není jiné cesty než posílit průběžný systém posunutím věku odchodu do důchodu. Kdo na to mají, mají se zabezpečit svými diverzifikovanými investicemi. Dle kandidáta Bašty za SPD je již pozdě na nějakou reformu. Dle něj jsou peníze na důchody, nesmí se však jiné prostředky vydávat na předražené stíhačky a podporu Ukrajině.

Fisher povede diskusi, Hilšer zapojí lidi v exekucích

Dle senátora Fishera není stávající systém udržitelný a musíme co nejdříve připravit důchodovou reformu. Dle Fishera se můžeme inspirovat v dokumentech OECD či Světové banky. Inspirací má být také reforma penzí ze Švédska. Uznává však, že řešení této otázky není na prezidentovi. Chce však napomáhat k politické diskusi, aby se řešení nalezlo. I druhý z kandidátů, kteří jsou stávajícími senátory, Marek Hilšer vidí důchodovou reformu jako nezbytnou. Dle Hilšera je také dobré zacelit výpadky na trhu práce, které nastanou až budou tzv. generace Husákových dětí, odcházet do důchodu. Zacelit se má přijetím lidí v exekucích a matek s malými dětmi do pracovního procesu, kteří zde nyní často nejsou kvůli svému nevýhodnému postavení na trhu práce. Dále se domnívá, že je třeba lidi motivovat lidi spořit si v doplňkovém penzijním spoření. Podporuje proto vznik státního penzijního fondu a změnu poplatkové politiky soukromých penzijních fondů.

Petr Pavel a Danuše Nerudová

Mezi nejžhavější adepty na post prezidenta jsou nyní Petr Pavel a Danuše Nerudová, společně s Andrejem Babišem, který odmítl odpovídat. Dle ekonomky Danuše Nerudové je klíčové přijetí důchodové reformy. Nerudová si uvědomuje složitý život seniorů v Česku a za své téma tak považuje důstojné stáří. Bližší recept na důchodovou reformu však nezmínila. Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel však konstatuje, že v mnoha otázkách důchodové reformy nám již ujel vlak. Předchozí vlády měly příležitost, kterou nevyužily. Reformu však dle něj potřebujeme. Do této doby je pak možné nastavovat dílčí parametry, jako je věk odchodu do důchodu, to však dle něj není cesta penzijní reformy.

Zdroj: https://finmag.penize.cz/politika/438765-duchody-ocima-kandidatu-na-prezidenta-ma-reforma-penzi-vubec-jeste-smysl

Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.