Co se stane, když na dovolené chytíte covid-19

Dovolená

Covid-19 dokáže znepříjemnit doma. Zejména kvůli povinné izolaci. Ještě více starostí však může přinést, když budete otestován jako covid pozitivní pacient na dovolené v zahraničí. Jak tyto situace země řeší? Na to se nyní podíváme. Pojďme na to!

Chorvatsko

Pokud budete pozitivní na covid-19 v Chorvatsku, pak musíte nastoupit do karantény v původním ubytování. To samé platí pro ty, kdož s nakaženým člověkem přišli do kontaktu. Karanténa je pak dlouhá 10 dní. Cena ubytování se odvíjí od původní ceny, za kterou jste ubytování sjednali. Ukončení karantény je pak podmíněno negativním testem.

Itálie

Stejně je tomu i v Itálii. Osoba, která je pozitivně otestována na covid, stejně jako osoby, které s ní přišly do kontaktu, musí do povinné karantény. V Itálii je však na rozdíl od Chorvatská situace jiná alespoň ohledně ubytování. V Itálii jsou totiž pro izolaci pozitivních osob vyhrazeny vybrané hotely. Je-li osoba bez příznaků, je karanténa dlouhá 10 dní a poté je ukončena negativním PCR testem. Pokud však osoba vykazuje symptomy alespoň 10 dní, pak je možné ukončit příznaky až PCR testem, který je negativní a provádí se až 3 dny poté, co odezní poslední příznaky. Náklady na karanténní ubytování hradí italská vláda.

Rakousko

I zde musí lidé nastoupit do povinné karantény. Stejně tak lidé, kteří s pozitivním přišli do styku. Ubytování probíhá v původním hotelu. Platíte tedy stejnou cenu, kterou si sjednáváte. I zde je karanténa desetidenní.

Slovensko

I na Slovensku musíte do karantény. Jsou zde speciálně určené vybrané hotely a ubytování by měla hradit slovenská vláda. Karanténa je zde pevně daná na 14 dní. Ve všech výše uvedených zemích, jakožto i ostatních je však důležité, i když náklady hradí tamní vlády, sjednat si cestovní připojištění. Minimálně pro případ náhradní dopravy do České republiky.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/co-vas-ceka-v-oblibenych-destinacich-kdyz-dostanete-covid-40366529
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.