Úřad práce

Co s přehnaným dozorem šéfa

Může se stát, že váš šéf vám pořád „dýchá na záda“ a dostává vás na pracovišti pod enormní tlak. Dnes si řekneme, jak jeho dotírání zmírnit a přesvědčit jej, že vás nemusí kontrolovat na každém kroku. Pojďme tedy na to!

Ukažte, že jste člověk na svém místě

Nejprve musíte takovému šéfovi, který na vás aplikuje opravdu dotěrný mikromanagement, ukázat, že jste správný člověk na správné pozici. Jinými slovy, ukažte, že svém práci rozumíte. Onen mikromanagement totiž většinou pramení z nejistoty nadřízeného. Jednou z dobrých forem je například setkání mezi čtyřma očima. Požádejte o něj a proberte konkrétní pracovní úkol s řádnou pečlivostí. Nebojte se ani zeptat. Ukažte, že se v problematice vyznáte.

Otočte kontrolování

K mikromanagementu patří i to, že nadřízený neustále kontroluje vaše kroky. Můžete to však změnit. Jednoduše jej předběhněte a otočte směr kontrolování. Zásobujte šéfa různými reporty a zprávami o průběhu plnění úkolu. Dobré je například to, že každý den sepíšete stav udělaných úkonů a plán na další dny. Ten pak večer pošlete šéfovi na mail. Jde o jasný signál. Úkol mám pod kontrolou.

Když nic nepomůže

Může se však stát, že mikromanagement neustává a nadřízený vás pořád kontroluje. To může také snížit vaši efektivitu. Nejlepší je si o tom tedy popovídat. Slušně nadřízenému naznačte, že je to pro vás problém. Zdržte se ostrých slov. V takové situaci by možná ventilovaly vaši frustraci, avšak nic by nevyřešily. Můžete například nabídnout, že donesete dokumentaci daného úkolu. Připravte se také na otázky. V tomto setkání pak zkuste vzbudit u vedoucího důvěru. Při tom mu naznačte, že nemusí kontrolovat každý krok. Bez emocí a profesionálně. Nejste-li na pracovišti jediní, kdo musí toto snášet. Zkuste se domluvit a s šéfem sejít jako tým. Jde-li totiž o problém celého týmu, bude to brát nadřízený jako větší problém a možná si uvědomí své chování. To nemusí být ani záměrné, často jde o instinktivní věc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *