Co přinese schválený úsporný tarif energií

Plyn

Byl schválen zákon o takzvaném úsporném tarifu energií, který má pomoci domácnostem, které nejspíše v následujících měsících zažijí cenový šok po zdražení energií, zejména plynu. My se dnes zaměříme na to, co tento tarif rodinám přinese.

Kdo na tarif dosáhne?

Pomoc bude plošná a bude se tedy týkat všech, kdož odebírají energie na základě řádné smlouvy o odběru energií. Součástí schváleného balíčku bylo také odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů. O toto osvobození, stejně jako o úsporný tarif energií netřeba nikde žádat. Tato pomoc se automaticky projeví ve výši záloh, které spotřebitelé každý měsíc platí. Stejně tak se může tento tarif projevit v konečném vyúčtování.

Jak vysoká bude pomoc

Podpora bude dle zákona schváleného Sněmovnou maximálně 30 tisíc korun na jedno odběrné místo za rok. Ministr průmyslu a obchodu Síkela (za STAN) při schvalování balíčku tvrdil, že na jednu domácnost počítá s příspěvkem okolo 16 tisíc korun na rok včetně odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů. Zákon však podrobnosti nestanoví, to musí až nařízení vlády provádějící tento předpis. Dle ministra má být o konečné podobě rozhodnuto na přelomu prázdninových měsíců, tedy koncem července či počátkem srpna.

Jak bude mechanismus fungovat

Jak bude úsporný tarif v praxi fungovat? Platby zůstanou stejné, tedy dle sjednaných či určených cen. Stát však bude operátorovi trhu, kterým je společnost OTE, zasílat platby ze státního rozpočtu. Tyto peníze tedy nebudou muset uhrazovat spotřebitelé. Operátor totiž zašle příspěvky obchodníkům s elektřinou a plynem. Právě tito jej pak uplatní ve fakturách, a tak se vám platba sníží. Otázkou je, zda se toto projeví již v zálohách nebo až ve vyúčtování. Ti, kdož platíte přes SIPO nebo inkasem, budou obchodníci uplatňovat příspěvek již v další zálohové platbě. Pokud platíte trvalým příkazem, uplatní se příspěvek až v nejbližším vyúčtování. Je zde však jedna možnost, pokud si sami trvalý příkaz snížíte o částku, která bude odpovídat slevě dle úsporného tarifu, sníží se vám automaticky zálohy.

Zdroj: https://www.penize.cz/vlastnictvi-nemovitosti/433414-usporny-energeticky-tarif-jako-pomoc-se-zdrazenim-podrobnosti-kdo-na-nej-dosahne, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-otazky-a-odpovedi-jak-funguje-usporny-tarif-a-kolik-dostanete-208876

Náhledové foto – Pixabay

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.