02_koruny

Co bude v novém roce zdražovat a co zlevňovat

Konec starého a začátek nového roku je obdobím bilancování a také výhledů do budoucna. Odhady budoucího vývoje se v dnešních dnech točí především okolo vývoje pandemie koronaviru a rychlosti, s jakou bude stát schopen zajistit očkování pro většinu populace. Neméně důležitý však bude pro lidi i vývoj cen a tím i jejich životní úrovně. Bude se v roce 2021 zdražovat, nebo naopak většina zboží zlevní? I odpověď na tuto otázku samozřejmě musí brát epidemickou situaci v potaz, vliv ale budou mít i jiné faktory.

Co zdraží?

Cenové prognózy jsou samozřejmě vždy pouhým odhadem, pokud ale nedojde k žádné neočekávané události, je pravděpodobnost jejich naplnění poměrně vysoká. Podívejme se nejprve na to, co bude podle odhadů v novém roce zdražovat.

První komoditou, u které lze očekávat růst cen, jsou pohonné hmoty. Loňský rok se (i kvůli pandemii) nesl ve znamení jistého poklesu, který bude letos korigován a již brzy bychom se měli dočkat benzínu za více než 30 Kč.

Jedním z nejvíce zasažených odvětví je restauratérství. Není se příliš co divit, že restauratéři budou potřebovat alespoň trochu zacelit ztráty způsobené restriktivními vládními opatřeními. Proto lze očekávat zdražování točeného piva, jídel v restauraci, kávy v kavárnách apod.

01_koruny

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co zlevní?

Příjemnější čtení je to na téma zboží, které bude v roce 2021 pravděpodobně zlevňovat. Díky poměrně dobré sklizni by se měl pokles cen týkat zeleniny včetně brambor. Jistého snížení by se mohla dočkat i cena elektřiny a v neposlední řadě dojde minimálně k ukončení prudkého růstu cen nemovitostí, případně bychom se mohli dočkat začátku jejich poklesu.

Velkou neznámou je však efekt, který způsobí nově schválený daňový balíček. Pokud se naplní očekávání vlády a lidé začnou skutečně více utrácet, může to vytvořit tlak na růst inflace a zdražování i těch komodit, u kterých je očekávána stagnace nebo pokles. Pandemie vnesla do ekonomiky hodně velkou neznámou a ovlivňovat jí bude i v roce 2021. To, jak se budou ceny skutečně vyjíjet, zjistíme již brzy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

14 komentářů

 1. výplach mozků Odpovědět

  Co zlevní? lokomotiovy.traktory, zhnilé banany,brusle, sáňky a pod, co zdraží,,,skoro všechno co lidé potřebují

 2. Lenka Malá Odpovědět

  Pokud restaurace ZDRAŽÍ, jak to tady píše ten pisálek-tak to ani NEMUSÍ otevírat a Zkrachují !

  1. Marta Odpovědět

   Jsem téhož názoru. Už vloni, v létě, když jsme měli školní slezinu v salonku, tak vedle večer v restauraci bylo jen pár štamgastů.

 3. Darvin Jikert Odpovědět

  Je to čitelné, nicméně se v milostivém autorovi odráží protekční prasátko. Já osobně přetočím cca o deset dozadu a zamyslím se. Poté zpět do současnosti a : „ŽÁDNÁ ZMĚNA“!

 4. jan Odpovědět

  Vtom bude ještě bude dobrý bengál. Zruší superhrubou mzdu a zdraží, až se supr mzda vrátí příjdou lidi o další peníze a slevňovat se určitě nebude.

 5. vera Odpovědět

  Cena benzinu už nad 30,- Kč za litr byla. V roce 2020 se sice psalo o prudkém snížení cen pohonných hmot, já jsem zaznamenala cenu kolem 29,- Kč. Asi jak která firma. Píšete, že v roce 2021 dojde ke snížení zeleniny a brambor, díky dobré sklizni. To je dost podivné zjištění. Podle Vás bude od 1.1.2021, nebo spíše ode dne, kdy se poprvé otevřenou obchody s potravinami, podstatně levnější zelenina a brambory, než do 31.12.2020? Sklizeň zeleniny a brambor skončila někdy v září, ale neviděla jsem nikde levnější brambory. Jestliže dojde ke zdražení piva, jako že já předpokládám, že se zvýší spotřební daň, protože někde se finance do státního rozpočtu dostat musí, dojde, samozřejmě, ke zvýšení ceny točeného piva v restauracích. Pokud ceny v restauracích budou vysoké, majitelé restaurací si svou ztrátu z roku 2020 moc nezalepí, protože jejich služby budou pro více lidí nedostupné. Nemá logiku prodávat denně 1 rohlík za stovku, utrží se víc, když rohlík bude stát dvě koruny a prodá se jich denně např. 1000 ks. Jesliže před koncem roku rozdávala vláda peníze na všechny strany, jestliže rozdala všem důchodcům po pětitisících, důchody se od 1.1.2021 zvedají procentuálně víc, než jiné roky, lze očekávat, že vzrostou ceny potravin a základního spotřebního zboží. Zcela určitě půjde nahoru cena za cigarety a alkohol. Opět – zvýší se tady spotřební daň.

  1. Zdenál Odpovědět

   Když soudruh slovák sliboval u Jílkový že bude levnější pivo, tak zapomněl dodat, že do té doby restaurace a hospody zruší. To se mu povedlo. Dnes se všechna pivní kultura přestěhovala do garáží a hasičských zbrojnic, kde se pijí slevové lahváče ze kterých mají zisk soudruzi z Číny, kteří nás budou věčně trestat různými viry. Říše středu, od které se máme co učit, svoji válku s civilizací, jak tvrdí šéfová ideologické univerzity KS Ćíny , ještě neskončila. Tady je cena čehokoli úplně nepodstatná. Mnohým lidem je zdraví přednější než řešit deseťák slevy na rohlíku.

 6. Jarda Odpovědět

  Zdražovat se bude podle písmen abecedy, postupně. Abychom nezdržovali, začne se písmenem „F“, jako „Fšecko“

 7. Sam - Moravský nezávislý komentátor Odpovědět

  A proč by se nezdražovalo, vždyť vidíte co lidí má dost na PHM a jezdí do hor sáňkovat a bobovat. Jsou to ty rodinky zasažené chudobou co o nich mluvil dneska Jurečka v Partii u Tománkové.

 8. Milan Odpovědět

  Zdražuje se pořád, co je tu kapitalismus, to není nic nového. I kdyby nebylo coronaviru a zkrachovávajících restaurací a rozdělování větších počinů (než 40 Kč) pro důchodce. Vždyť přeci kapitalismus je známá teze : vykořisťování člověka člověkem.

 9. Editor Odpovědět

  Jasně – a proč se zdražují PHM, když se minulý týden psalo o tom, že kvůli Coronaviru prudce klesá cena ropy, která nejde na odbyt??? To je prostě logika v ČR – když cena ropy klesá, u nás ze zdraží benzín i nafta. Podobně, jako když se ohlásí zdražování ropy, tak PHM zdraží, ještě než se druhý den rozední. A pokud se hlásá zlevňování ropy, tak se ceny PHM drží ještě další týden, čtrnáct dní, a pak se (možná) zlevní o 5-10 haléřů za litr. To je také systém kapitalismu, jak je zde už popsáno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *