ČNB má jasná pravidla, jak zacházet s poškozenými bankovkami

Peníze významně ovlivňují náš život, a to v pozitivním i negativním smyslu. S penězi může být hej, komu naopak scházejí, ten se obvykle cítí pod psa. Pro peníze se vraždí, na druhou stranu mohou peníze i pomáhat dobré věci. S penězi přicházíme do styku téměř každý den. Víte však, co udělat s poškozenou bankovkou?

Když máte doma pomalovanou bankovku

Banky během svého používání v oběhu nesou na sobě známky opotřebení. Lidé si je pomačkané dávají do kapes, někdy na ně upadne kapka černé kávy, jindy je může fixami pomalovat malé dítě. Česká národní banka vydala pokyny k tomu, jak se s takovými bankovkami má zacházet – jestli zůstanou i nadále v oběhu, nebo budou bez náhrady stažené. Při stanovení toho, co se s poškozenou bankovkou stane, záleží na tom, do jaké míry jsou poškozené. Zde se rozlišují tři způsoby poškození:

  • bankovka opotřebená oběhem
  • běžně poškozená bankovka
  • nestandardně poškozená bankovka.

Bankovka opotřebená oběhem

Máte doma bankovku pomačkanou, ušpiněnou nebo jí dokonce kousek chybí? Podle České národní banky je možné ji předložit na kterékoliv pobočce banky k výměně za bankovku stejné nominální hodnoty. Je však nutné splnit dvě podmínky – bankovka musí být celá a plocha bankovky je větší než 50 % původní plochy a je celistvá nebo se skládá maximálně ze dvou částí. S takovou bankovkou lze i platit a obchodník by vám neměl odmítnout ji vzít.

Běžně poškozená bankovka

V oběhu se nacházejí bankovky různě poškozené. Mohou být natržené, pomalované a popsané, potištěné, přetržené (přičemž jsou složené ze dvou částí, které patří k sobě) nebo jim kousek chybí (nesmí to být více než 50 %). U nich nastává problém při placení, protože obchodník ji vezme jen tehdy, je-li bankovka celá. Zároveň vy můžete takovou bankovku odmítnout od něho převzít. Pokud ji ve své peněžence máte, tak pak je nutné se obrátit na banku, která vám ji vymění.

Nestandardně poškozená bankovka

K nestandardnímu poškození bankovky může dojít při požáru, přetištěním ČNB nebo Státní tiskárnou cenin. Nestandardně poškozená bankovka je i taková:

  • jíž chybí celý horní nebo spodní okraj
  • skládá se z více než dvou částí
  • má deformovaný obrazec
  • její plocha je menší nebo rovna 50 %
  • je poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži.

V tomto případě vám Česká národní banka bankovku bez náhrady zadrží. Výjimkou může být jen to, že k poškození bankovky došlo při živelné pohromě, při spáchání trestného činu nebo jejímu poškození došlo za situace, kdy jste si toho nemohli všimnout vzhledem k vašemu zdravotnímu postižení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.