Bydlení

ČNB: Byty jsou nadhodnoceny až o čtvrtinu

Minulý týden uvedla Česká národní banka, že cena bytů je výrazně nadhodnocena, ovšem nepřichází žádné zpřísnění podmínek pro komerční banky ohledně poskytování hypoték. Proč? A co dalšího ČNB o trhu s nemovitostmi tvrdí?

Rychlý růst cen je pro ČR riziko

Česká národní banka ve své zprávě označila rychlý růst cena nemovitostí za významný zdroj systémových rizik české domácí ekonomiky. Na druhou stranu však uvedla, že nechystá zpřísňování podmínek pro banky ohledně poskytování hypotečních úvěrů. ČNB shrnuje, že silný růst cen nemovitostí u nás má za následek zhoršení příjmové dostupnosti bydlení. Stejně tak tento růst způsobuje nadhodnocení cen bydlení. Dle ČNB o 17 %. V některých lokalitách však dělá podíl investičních bytů až jednu čtvrtinu.

Roztáčení spirály

Podle v médiích citovaných představitelů České národní banky se pak v současnosti začíná opět točit spirála dluhového financování nemovitostí a očekávaného růstu jejich cen. Stejně tak se však očekává, že poskytovatelé hypotečních úvěrů u nás, tedy komerční banky, budou při poskytování peněz na bydlení obezřetnější. To zejména kvůli ekonomicky méně dobrým časům, které nás při pandemii koronaviru a po ní dozajista čekají.

Centrální banka podmínky hypoték zpřísňovat nebude

Právě to, že jsou banky více obezřetné, je podle ČNB důvod, proč nebudou měnit podmínky pro poskytování úvěrů komerčními bankami. Nebudou tedy znovuzavedeny limity ukazatelů, které byly centrální bankou zrušené na jaře, ani ČNB nebude zpřísňovat jiné podmínky. Stejně tak se však banka nechala slyšet, že považuje poskytnutí hypotečního úvěru za hranicí dluhu (osminásobek ročního čistého příjmu a 40 % čistého měsíčního příjmu) za velmi rizikové. Posledním důvodem ČNB, proč nezavádět přísnější regulaci, bylo zjištění, že ve valné většině banky dosavadní podmínky dodržují. Někdy jsou i obezřetnější.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

 1. Luděk Odpovědět

  V medailonku autora je uvedeno:
  Honza Mikulín
  Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

  Dle tohoto medailonku to vypadá, že autor bude asi zběhlý v otázkách financí. Ovšem první věta článku zní:
  Minulý týden uvedla Česká národní banka, že cena bytů je výrazně nadhodnocena, ovšem zpřísnění podmínek pro komerční banky ohledně poskytování hypoték.

  Dále je v textu nadpis:
  Rychlý růst cena je pro ČR riziko

  Tak to vypadá, že autor je dle svých slov nejprotřelejší finančník, nicméně podle textu, který vydal, to spíš vypadá, že jeho znalosti (minimálně gramatiky) budou spíše nevalné… A minimálně v mých očích to pak věrohodnost autora, jako geniálního finančníka, rapidně snižuje.

  Pro autora:
  Proboha chlape, než něco plácneš na web, tak si to po sobě aspoň přečti!

  Luděk

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   sloveso jsem do věty doplnil a překlep opravil.
   Kolegu upozorním. Děkuji za připomínku. Upřímně, někdy i po sobě čtu článek dvakrát a nějaký překlep mi tam prostě zůstane.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *