Chování mužů a žen jako klíč k řešení ekologické krize

01_muzizeny

Genderové stereotypy mají dopad i na stav naší panety, jak ukazuje nová studie ze Švédska. Důvodem je vášeň mužů pro maso a auta, která z nich dělá větší přispěvatele k emisím skleníkových plynů než ženy. Data sebraná na vzorku švédské populace (jednalo se o svobodné muže a ženy), která byla prezentována v odborném časopise Journal for Industrial Ecology, posuzovala spotřebu a výdaje na zboží, jako jsou potraviny, vybavení domácnosti, nábytek, dovolená a palivo do automobilů.

Muži, ženy a skleníkové plyny

Studie zjistila, že švédští muži mají v průměru na svědomí o 16 % více skleníkových plynů než ženy, a to navzdory skutečnosti, že muži za zboží celkově utratí jen o 2 % více než ženy. Výzkum byl založen na oficiálních údajích o spotřebitelských výdajích od roku 2012.

Studie uvedla řadu důvodů, proč jsou muži zodpovědní za vyšší emise uhlíku, přestože utrácejí podobné množství peněz jako ženy. Je patrné, že ženy mají tendenci utrácet peníze za „produkty s nízkými emisemi“, mezi ty patří zdravotní péče, vybavení a oblečení. Muži na druhé straně utratili 70 % svých peněz za to, co studie nazvala „předměty náročné na skleníkové plyny“, hlavní položkou je potom palivo pro automobily. Co se týče dopravy a dovolených, svobodní muži produkují více emisí než ženy právě kvůli vyššímu využití automobilů. Svoji roli hraje také spíše negativní vztah mužů k udržitelným potravinám.

02_SUV

Foto: Pixabay

Politické dopady?

Jedním z výstupů studie je i návrh toho, aby byly tyto genderové rozdíly zohledněny v politickém rozhodování při utváření environmentální politiky. Politika by zkrátka měla být z „marketingového“ hlediska zaměřena v tomto ohledu spíše na muže.

Studie tedy z určitého úhlu pohledu trochu převrací naruby představu o tom, že občas silně vynucovaný přístup k ekologii a stírání genderových rozdílů jdou ruku v ruce. Naopak, zdá se, že právě pochopení genderových rozdílů je jedním z klíčů pro úspěšné řešení globální ekologické krize.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/07/21/europe/climate-carbon-gender-differences-study-scn-intl-scli/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.