ČEZ radí lidem, aby provedli samoodečet elektroměru

Elektroměr

Nebaví vás přeplácet za energie? Možná to skutečně není nutné. Následující dny by měl ČEZ rozesílat nové rozpisy na zálohy na plyn a elektřinu, týkat se budou těch lidí, kterým končí tento rok fixace. Vláda nařídila, že od ledna budou lidé chráněni cenovým stropem. To ale samo o sobě neznamená, že budou jejich zálohy nastavené správně. ČEZ proto nabízí možnost, jak si nastavení záloh maximálně zpřesnit.

Samoodečet ve vlastním zájmu

Odběratelům je v rámci nového nastavení záloh v jejich vlastním zájmu doporučeno provést do 30. listopadu samoodečet. Podle něj jim bude moci ČEZ nastavit zálohy přesněji, tedy takové, které nebudou ani příliš nízké, ani zbytečně vysoké. Stejný princip samozřejmě neplatí jen pro ty, kterým nyní končí fixace, mohou jej využít všichni zákazníci. K čemu konkrétně je ale takový samoodečet dobrý?

Lidé budou moci samoodečty zadat do aplikace Můj ČEZ. Dodavatel bude díky tomu moci nastavit zálohy s maximální přesností tak, aby odběratel nesměřoval k nedoplatkům, ale stejně tak aby zálohy zbytečně nepřeplácel. Jak již bylo zmíněno

zálohy

Foto: Pixabay

Další nástroj k optimalizaci plateb za energie

Zatímco cenový strop by měl zajistit, aby cena elektřiny pro konkrétního odběratele nepřekročila únosnou mez, pravidelná kontrola samoodečtem bude mít za úkol eliminovat příliš velké nedoplatky, stejně jako zbytečné přeplatky. Právě ty mohou čekat na mnohé spotřebitele, kterým byly zálohy v kombinaci s některými dynamickými tarify nastavovány v době nejvyšších cen.

Dočkat se na jaře vyplacení přeplatku je samozřejmě příjemné, ale pokud odběratel platí příliš vysoké zálohy, ony peníze mu mohou chybět na jiné potřeby a fakt, že je dostane zpátky za několik měsíců mu v takovém případě mnoho nepomůže. I to je tudíž relevantní důvod pro to, aby měl člověk chtít mít zálohy nastaveny co nejpřesněji.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/nechcete-preplacet-zalohach-za-energie-cez-vyzyva-k-samoodectum/

https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/nahlasit/samoodecet-stavu-elektromeru

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.